1 rozdávání peněz

Neudržitelné a bez výsledků. Kanada i Finsko končí experiment základního příjmu

, NOVÉ

Témata: , ,

Experiment plný očekávání zkrachoval. Kanadská provincie Ontario upustila od tříletého projektu, kdy měla v plánu vyplácet tzv. základní nepodmíněný příjem čtyřem tisíců občanů bez ohledu na to, zda byl člověk zaměstnaný. Kanadská vláda uvedla, že je projekt ekonomicky neudržitelný, navíc nevedl ke kýženým výsledkům. Ke stejnému závěru dospěli i ve Finsku.

Podle kanadské ministryně sociálních služeb Lisy MacLeodové byl experiment ekonomicky neudržitelný, informuje server Global News. Původním záměrem podle ní bylo podpořit lidi, aby se vrátili na trh práce, což se ale nepodařilo. „Když lidi podporujete v tom dostávat peníze, aniž by pro to něco museli udělat, není to vzkaz, který by lidem ministerstvo a vláda chtěly dávat,“ prohlásila MacLeodová. „Chceme lidi dostat zpátky do práce, aby byli produktivní členové společnosti,“ dodala.

Projekt se v Kanadě rozběhl na plno na podzim minulého roku. Sumu 1420 kanadských dolarů, v přepočtu 25 tisíc korun dostaly na účet čtyři tisíce občanů. Do projektu byli vybráni ti, kteří měli buď nízký příjem či nejistotu pracovního místa, a ti, kteří potřebovali sociální pomoc.

Výše příjmu ale nebyla pevně stanovená. Závisela například na tom, kolik si daný člověk vydělá. Každý dolar z platu znamenal snížení příjmu o 50 centů. Nebo pokud spolu žil pár, kterému byl základní příjem přiznán, dostali dohromady méně peněz, než by dostali dva jednotlivci.

Se základním příjmem se v Kanadě experimentovalo již v minulosti. V provincii Manitoba v roce 1974 obdrželo základní příjem tisíc obyvatel města Dauphin. Pokus byl hodnocen pozitivně. Základní příjem prokazatelně snížil míru stresu obyvatel, snížil se počet hospitalizací z důvodu duševního zdraví, popsal Council on Hemispheric Affairs. Projekt byl tehdy zrušen kvůli nedostatku financí.

Nepodmíněný základní příjem ve Finsku

Experiment základního příjmu vyzkoušeli od ledna 2017 i Finové. Na rozdíl od Kanaďanů ale částku ničím nepodmiňovali, byla fixní. Minulý rok zkušebně vybrané skupině dvou tisíc nezaměstnaných občanů ve věku mezi 25 a 58 lety stát místo podpory nezaměstnanosti chtěl dva roky dávat 560 eur, v přepočtu přes 15 tisíc korun měsíčně.

V druhé polovině dubna ale finská vláda oznámila, že experiment základního příjmu v lednu příštího roku skončí, informoval The Guardian. Finský ministr financí Petteri Orpo uvedl, že se vláda aktivně zabývá možnostmi sociálního zabezpečení, až skončí systém základního příjmu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Kanada zavádí základní příjem. Jde o zatím největší experiment tohoto druhu

Z nového čísla Nakonec zvýší daně. Babišovi došly zdroje, přesto občanům dál slibuje miliardy

Echo týdne: Trump, Petříček a sníh ● Komentář: Vysoké mzdy zastavily průmysl ● Svět: Pekelný festival v Karibiku ● Recenze: Z časů, kdy to měli rádi horké

Rozpadají se nám těla i duše Neumíme lidi vracet do života, říká Pavel Kolář
Zelená školačka Kdo podnítil mezinárodní hnutí záškoláků?
,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.