Neudržitelné a bez výsledků. Kanada i Finsko končí experiment základního příjmu

Neudržitelné a bez výsledků. Kanada i Finsko končí experiment základního příjmuNOVÉ
Svět

rozdávání peněz

nel Echo24

Experiment plný očekávání zkrachoval. Kanadská provincie Ontario upustila od tříletého projektu, kdy měla v plánu vyplácet tzv. základní nepodmíněný příjem čtyřem tisíců občanů bez ohledu na to, zda byl člověk zaměstnaný. Kanadská vláda uvedla, že je projekt ekonomicky neudržitelný, navíc nevedl ke kýženým výsledkům. Ke stejnému závěru dospěli i ve Finsku.

Podle kanadské ministryně sociálních služeb Lisy MacLeodové byl experiment ekonomicky neudržitelný, informuje server Global News. Původním záměrem podle ní bylo podpořit lidi, aby se vrátili na trh práce, což se ale nepodařilo. „Když lidi podporujete v tom dostávat peníze, aniž by pro to něco museli udělat, není to vzkaz, který by lidem ministerstvo a vláda chtěly dávat,“ prohlásila MacLeodová. „Chceme lidi dostat zpátky do práce, aby byli produktivní členové společnosti,“ dodala.

Projekt se v Kanadě rozběhl na plno na podzim minulého roku. Sumu 1420 kanadských dolarů, v přepočtu 25 tisíc korun dostaly na účet čtyři tisíce občanů. Do projektu byli vybráni ti, kteří měli buď nízký příjem či nejistotu pracovního místa, a ti, kteří potřebovali sociální pomoc.

Výše příjmu ale nebyla pevně stanovená. Závisela například na tom, kolik si daný člověk vydělá. Každý dolar z platu znamenal snížení příjmu o 50 centů. Nebo pokud spolu žil pár, kterému byl základní příjem přiznán, dostali dohromady méně peněz, než by dostali dva jednotlivci.

Se základním příjmem se v Kanadě experimentovalo již v minulosti. V provincii Manitoba v roce 1974 obdrželo základní příjem tisíc obyvatel města Dauphin. Pokus byl hodnocen pozitivně. Základní příjem prokazatelně snížil míru stresu obyvatel, snížil se počet hospitalizací z důvodu duševního zdraví, popsal Council on Hemispheric Affairs. Projekt byl tehdy zrušen kvůli nedostatku financí.

Nepodmíněný základní příjem ve Finsku

Experiment základního příjmu vyzkoušeli od ledna 2017 i Finové. Na rozdíl od Kanaďanů ale částku ničím nepodmiňovali, byla fixní. Minulý rok zkušebně vybrané skupině dvou tisíc nezaměstnaných občanů ve věku mezi 25 a 58 lety stát místo podpory nezaměstnanosti chtěl dva roky dávat 560 eur, v přepočtu přes 15 tisíc korun měsíčně.

V druhé polovině dubna ale finská vláda oznámila, že experiment základního příjmu v lednu příštího roku skončí, informoval The Guardian. Finský ministr financí Petteri Orpo uvedl, že se vláda aktivně zabývá možnostmi sociálního zabezpečení, až skončí systém základního příjmu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Kanada zavádí základní příjem. Jde o zatím největší experiment tohoto druhu

Související články