Ceny potravin i přes novou úrodu neustále rostou. Brambory jsou nejdražší v historii
dopady sucha
Kilo brambor k třiceti korunám, cibule mnohdy i přes čtyřicet korun. Nepříznivé počasí se nadále odráží v rostoucích cenách potravin, například brambory jsou na svém historickém maximu. Dokazují to nejnovější čísla ČSÚ. Odborníci přitom předpokládali, že ceny přestanou stoupat s příchodem nové úrody. Bohužel se tak nestalo, mohou za to především výkyvy počasí a nedostatek srážek. Pokud v příštích týdnech nezaprší, může se situace ještě zhoršit.
Cena brambor podle červnových čísel ČSÚ vzrostla o 3,3 % (částečně vlivem přechodu nabídky trhu z pozdních na rané brambory) a dosáhla nejvyšší zaznamenané hodnoty 27,00 Kč/kg. Oproti loňsku byla vyšší o 107,8 procenta. Dražší byly i olejniny, obiloviny, zelenina, jatečná prasata, mléko a drůbež. Naopak u ovoce, vajec a skotu ceny klesly. „Vývoj zemědělských cen se v poslední době promítá i do dynamiky cen potravin v rámci spotřebitelského koše. Zdá se, že i v nadcházejících měsících by se ceny potravin měly udržet vysoko,“ uvedl Viktor Zeisel, analytik Komerční banky.
„Celý problém započal již v předloňské úrodě, která byla slabá. Na tom se shodli zemědělci i obchodníci a skutečně to byla pravda. V té době se začalo mluvit o tom, že je málo brambor, a proto se bude muset zdražovat. Loňská úroda brambor zas tak špatná nebyla, ovšem hodně se mluvilo o suchu a problémech u některých typů plodin. Podařilo se docílit obecného přesvědčení, že brambor je málo. Sami zemědělci mi však řekli odlišné informace. Výkupní cena brambor přímo u zemědělců se pohybovala kolem 4 až 5 korun za kilogram,“ řekl pro Echo24 hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Problém zdražování cen měl vyřešit přísun nové úrody. Komplikací je však letošní nepříznivé počasí. „Jak u nás, tak i ve státech západní Evropy je pořád v současné době vyrovnaná nabídka s poptávkou. Na trhu momentálně není přebytek brambor. Brambory byly jednak v určitém období poškozeny nízkou teplotou, fakticky přízemními mrazíky, a na druhou stranu trpěly kvůli velmi teplému a suchému počasí, které bramborám spíš škodí, než pomáhá. Výsledkem je zpoždění vegetace a v současné době není přebytek brambor na trhu,“ uvedl pro Echo24 Josef Králíček, předseda Českého bramborářského svazu.
Zemědělci podle něj musí doufat, že v příštích týdnech přibudou srážky, jinak se situace nezlepší. „Produkce bude průměrná nebo podprůměrná, limitující je množství srážek. Některé regiony jsou prakticky bez srážek, což znamená, že pokud se v příštích několika týdnech nezvýší počet srážek, tak hlízy, které jsou na polích, nemají šanci dorůst,“ řekl Králíček.
Jistota levných brambor však bude až na podzim. „Brambory budou vždy nejlevnější na podzim. Následně se budou zdražovat s délkou doby, kdy budou na skladě. Je totiž nutné platit chlazení a skladování. Další rozdíl je v tom, zda jsou brambory prané nebo neprané. Déle skladované se neperou, u praných se cena zvyšuje. Na jaře jsou staré brambory drahé, protože se platilo za zimní skladování. To někdo musí zaplatit a snaha celého obchodního řetězce je taková, aby to byl spotřebitel. Na druhou stranu skladování nestojí tolik, aby byly brambory předražené, jako jsou nyní,“ uvedl Křeček.
Analytik zároveň věří, že situace není až tak špatná. „Podle zemědělců, s kterými jsem mluvil, není tak zle, jak to v obchodech vypadá. Brambory z Vysočiny nejsou plesnivé, neosychají, škůdci kromě myší zatím moc nejsou a sucho není tak extrémní. Výhled je průměrný. Určitě to není na paniku, která momentálně panuje. Chtěl bych proto poradit, aby si lidé zajeli přímo k producentům a u nich nakoupili brambory. Budou platit kolem 15 korun za kilogram,“ vysvětlil.