VIDEO: Dítě rozbilo sochu v muzeu. Rodičům přišla faktura na tři miliony

Zničená socha

VIDEO: Dítě rozbilo sochu v muzeu. Rodičům přišla faktura na tři milionyNOVÉ
Chlapce sápajícího se na sochu zaznamenala průmyslová kamera Foto:

Print-screen: CBS Los Angeles/Youtube

2
Svět

fk Echo24

Nedbalost při dohledu nad pětiletým synem se matce z Kansasu draze vymstil. Během návštěvy umělecké výstavy v tamním komunitním centru se chlapec začal sápat na jednu z vystavovaných soch, přičemž ji zvrhl na zem a rozbil. Pojišťovna centra následně rodině poslala účet na 132 000 dolarů (necelé tři miliony Kč). Matka chlapce, Sarah Goodmanová fakturu zaplatit odmítá.

Video, které natočila průmyslová kamera umístěná v prostoru výstavy, zachycuje chlapce, jak přijde ke skulptuře a chvíli ji ohmatává rukama. Posléze se na něj socha nakloní a když se ji pokusí postavit zpět na místo, spadne na zem. Skulptura zvaná Afrodita z Kansas City je vyrobena ze skla a kousků zrcadel a podle zástupců centra i samotného autora díla je po pádu nenávratně zničena.

Pár dní po incidentu pojišťovna komunitního centra vyzvala rodinu k zaplacení pokuty ve výši 132 000 dolarů. „Jste zodpovědná za dohled nad nezletilým… Vaše selhání hlídat dítě může být považováno za nedbalost,“ stojí podle ABC News v dopise adresované rodině.

„Byla jsem překvapená, úplně, navíc dotčená tím, že mě nazvali nedbalou,“ ohradila se Goodmanová. Podle ní její syn sochu pravděpodobně objal, protože je podle jejích slov „milující, sladký a hodný hoch“. „Je zřejmé, že se nehody stávají a tohle byla nehoda. Nechci snižovat hodnotu jejich umění, ale já to nemohu zaplatit,“ postěžovala si místním novinám The Kansas City Star. Matka chlapce zároveň upozornila, že socha měla být lépe zabezpečená.

Umělec Bill Lyons, který dílo vytvořil, prý nad výrobou sochy strávil dva roky. „Je mimo mé schopnosti a tužby to opravit,“ řekl ke stavu věci.

Čtěte také: Studentka umění ulomila barokní soše předloktí. Protahovala se

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.