Česko nebude žádat Brusel o proplácení dotací pro Agrofert

Dotace pro Agrofert

Česko nebude žádat Brusel o proplácení dotací pro AgrofertSLEDUJEME ONLINE
Ministryně financí Alena Schillerová Foto:

Jan Zatorsky

Domov

Echo24

Ministerstvo financí nebude zasílat Evropské komisi žádosti o platby spojené s holdingem Agrofert. Komisař EU pro rozpočet Günther Oettinger ve středu v Evropském parlamentu řekl, že EK do vyjasnění situace kolem údajného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) nebude vyplácet Česku dotace. Úřad Aleny Schillerové ale vyjádření odmítá. Dle ministerstva jde pouze o dotace pro Agrofert.

„Jedná se o předběžné a opatrnostní opatření reagující na aktuální zkoumání stížností, které ve věci domnělého střetu zájmů Evropská komise obdržela. Toto opatření umožní Evropské komisi zajistit plynulé platby do České republiky za jakékoliv další výdaje. Tímto krokem se vyloučí ohrožení proplacení dalších žádostí. Toto opatření neznamená provedení finanční opravy,“ uvedlo ministerstvo financí.

Živý přenos Živý přenos ukončen Čekáme
Ostatní online zpravodajství   

16:20 Neproplácení dotací Agrofertu se týká všech jeho žádostí

Rozhodnutí ministerstva financí nezasílat Evropské komisi k proplacení žádosti o platby spojené s Agrofertem se týká všech výdajů souvisejících s koncernem bez ohledu na datum. Zatím jde o jeden projekt spolufinancovaný z EU za zhruba 2,9 milionu korun. Rozhodnutí MF zároveň automaticky neznamená, že dotace pro tuto skupinu budou hrazeny ze státního rozpočtu.

13:57 Zastavení dotací EU se podle informací z EK týká jen Agrofertu

Zastavení dotací Evropské unie se netýká celé České republiky, ale jen firem skupiny Agrofert v rámci zemědělské a kohezní politiky. ČTK to dnes potvrdily dobře informované zdroje z Evropské komise. Nejasnosti okolo dotací vyvolalo středeční vystoupení eurokomisaře pro rozpočet Günthera Oettingera, který v Evropském parlamentu dal najevo, že Evropská komise nebude Česku do vyjasnění situace okolo možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše vyplácet žádné dotace.

13:40 Premiér pravděpodobně v zásadním střetu zájmů skutečně je, říká Telička

Přijetí rezoluce chápe i Pavel Telička, který přitom vedl kandidátku ANO do minulých evropských voleb: „Výsledek se dal očekávat. Nasvědčovala tomu včerejší debata na plénu i nedostatečná reakce z české strany. Když se navíc podíváme do evropské legislativy, je jasné, že premiér s vysokou pravděpodobností v zásadním střetu zájmů skutečně je.“

13:20 Babiš měl dodržovat pravidla, tvrdí šéf Pirátů

„Do tohoto smutného momentu to vědomě dotáhl pan Andrej Babiš. Bohužel se stejnou měrou na tom podíleli i ti, kteří platné nařízení proti střetu zájmů ze srpna 2018 ignorovali, a to i přes naše výzvy. Varovali jsme, že počínání pana premiéra je v rozporu s evropským právem. Pan Babiš tomu celou dobu mohl zabránit. Stačilo dát si věci do pořádku a dodržovat pravidla jako každý jiný,” řekl Ivan Bartoš po hlasování

13:17 Europoslanci odhlasovali nejtvrdší rezoluci

Přijatý text, který společně předložily kluby lidovců, konzervativců a Zelených, mimo jiné požaduje pozastavení evropských financí pro skupinu Agrofert. Pro se vyslovilo 434 poslanců, proti bylo 64 a hlasování se zdrželo 47 členů EP. Europarlament má celkem 751 poslanců.

Klíčový bod rezoluce vyzývá komisi, „aby se touto otázkou neprodleně zabývala na základě stanoviska své právní služby“ a přijala nezbytné kroky „včetně pozastavení veškerého unijního financování určeného koncernu Agrofert, dokud nebude střet zájmů plně vyšetřen a vyřešen“.

12:32 Evropský parlament schválil rezoluci o střetu zájmů

„Evropský parlament právě schválil rezoluci o střetu zájmů Andreje Babiše ve věci čerpání dotací z EU: vše musí být řádně prošetřeno. Jedná se o průlom v kauze střetu zájmů českého premiéra, a o první naději, že se celá věc nakonec skutečně prošetří,“ uvedl po hlasování europoslanec a předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

12:09 Vyplácení dotací probíhá standardním způsobem

Tvrdí to Státní zemědělský intervenční fond. „Stav proplácení prostředků z fondů EU v oblasti SZP pokračuje standardním způsobem. SZIF řešil se zástupci DG Agri otázku výplaty prostředků za letošní 3. kvartál pro oblast investičních
projektů a máme ujištění, že vše bude probíhat standardní cestou. V souvislosti s údajným střetem zájmu holdingu Agrofert informujeme, že SZIF obdržel 11. prosince 2018 oznámení o konání auditní mise, která proběhne ve dnech 14. až 18. ledna 2019 v ČR,“ uvedla mluvčí SZIF Vladimíra Nováková.

11:41 Situaci kolem dotací a Agrofertu v pondělí projedná vláda

Předseda koaliční ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček mluvil o situaci kolem pozastavení evropských dotací pro firmu Agrofert s premiérem Andrejem Babišem (ANO), na pondělním zasedání se jí bude zabývat vláda. Za klíčové považuje to, aby nebylo ohroženo vyplácení evropských peněz pro celou Českou republiku. „Dnes ráno jsem mluvil s premiérem a on mě informoval, že v pondělí na vládě nám asi ministerstvo financí podá informaci,“ uvedl Hamáček.

11:20 Domácí kňučení v EU nikoho nezajímá, uvedla Transparency International

„Je to důležité vítězství pro spravedlnost, pravidla platí pro každého. Transparency přenesla hru na evropské hřiště, kde domácí kňučení nikoho nezajímá a kde se rozhoduje věcně,” říká David Ondráčka, ředitel české pobočky TI a člen globální Správní rady TI.

„Byla to ostrá bitva, premiér nás lživě napadal, ale měli jsme pravdu. Jeho osobní máslo na hlavě dnes Česku dělá ostudu ve světě,“ dodává.

11:12 Dotace se zastavují pro celou Českou republiku

Tvrdí to europoslanec Stanislav Polčák. „Z kanceláře předsedkyně výboru CONT I. Graessle jsem obdržel informaci,že k zastavení plateb z evr. rozpočtu dochází ve vztahu k celé České republice. Požádal jsem o konfirmaci Komisi.Byl by to bezprecedentní krok a jen stěží uvěřitelné poškození zájmů ČR ze strany jejího premiéra,“ uvedl na svém Twitteru.

11:09 Je to kampaň, tvrdí Babiš

Podle předsedy vlády se jedná o připravenou kampaň před volbami do Evropského parlamentu. „Jsem přesvědčen, že se ukáže, že žádný střet zájmů nemám. Teď se komunikuje s Evropskou komisí, funguje to,“ uvedl. Zdůraznil, že jde o jednání mezi komisí a ministerstvy. „Evropský parlament může navrhovat a vyzývat, ale ten vztah je pouze mezi komisí a vládou,“ uvedl. Podotkl také, že k novému paragrafu týkajícímu se střetu zájmů Evropská komise nepodala od srpna, kdy začal platit, žádné vysvětlení. „Je to nová věc a otázka na právníky. Jsme přesvědčeni, že se to vysvětlí,“ konstatoval.

10:24 MF nebude žádat Brusel o proplácení dotací pro Agrofert

Ministerstvo financí nebude žádosti o platby spojené s Agrofertem zasílat Evropské komisi k proplacení. „Jedná se o předběžné a opatrnostní opatření reagující na aktuální zkoumání stížností, které ve věci domnělého střetu zájmů Evropská komise obdržela. Toto opatření umožní Evropské komisi zajistit plynulé platby do České republiky za jakékoliv další výdaje. Tímto krokem se vyloučí ohrožení proplacení dalších žádostí. Toto opatření neznamená provedení finanční opravy,“ uvedlo ministerstvo.

10:00 „Oprava roku z dílny ČTK“

K chybné formulaci Oettigerových slov pronesených v europarlamentu se hlásí ČTK.

10:01 Dostálová: Pozastavení evropských dotací se týká pouze Agrofertu

Evropské dotace byly do vyjasnění problému okolo možného střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše (ANO) pozastaveny pouze Agrofertu. ČTK to dnes sdělila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). „Dotace byly pozastaveny do vyjasnění problému pouze Agrofertu,“ uvedla Dostálová v SMS. Ministerstvo pro místní rozvoj působí v roli koordinátora při čerpání evropských dotací. K záležitosti se podle ní vyjádří ministerstvo financí, které zodpovídá za proplácení.

 

Úřad v tiskové zprávě zároveň popřel, že by se ze strany EU měly zastavit dotace pro celou Českou republiku. Dle ministerstva financí se jedná pouze o holding Agrofert.

Je to kampaň, říká Babiš

Podle Andreje Babiše se o žádný střet zájmů nejedná. „Moje reakce není žádná, já s tou společností nemám nic společného,“ řekl Andrej Babiš. Akcie holdingu Agrofert vložil Babiš do svěřenských fondů, podle právní studie Evropské komise nicméně zůstává ve střetu zájmů. Debatu europarlamentu má premiér za kampaň, přičemž Zelení, kteří ji vyvolali, pracují podle něj pro české Piráty. 

„Jsem přesvědčen, že se ukáže, že žádný střet zájmů nemám. Teď se komunikuje s Evropskou komisí, funguje to,“ uvedl. Zdůraznil, že jde o jednání mezi komisí a ministerstvy. „Evropský parlament může navrhovat a vyzývat, ale ten vztah je pouze mezi komisí a vládou,“ uvedl. Podotkl také, že k novému paragrafu týkajícímu se střetu zájmů Evropská komise nepodala od srpna, kdy začal platit, žádné vysvětlení. „Je to nová věc a otázka na právníky. Jsme přesvědčeni, že se to vysvětlí,“ řekl předseda vlády.

Evropská komise zároveň oznámila, že se chystá začátkem příštího roku poslat do Česka auditory, kteří prověří, zda při čerpání dotací v několika programech nebyla porušována pravidla. Audity by měly zkoumat finanční období let 2007 až 2013 i dobu od roku 2014 do letošního srpna, tedy do chvíle, než začala platit nová úprava v posuzování střetu zájmů. Podle Oettingera by se měly prověřovat české dotace čerpané v rámci programů rozvoje venkova, politiky soudržnosti a sociální politiky.

Babiš opakovaně tvrdí, že kvůli evropským dotacím pro firmy koncernu Agrofert není ve střetu zájmů, protože Agrofert, který dříve vlastnil, vložil do svěřenského fondu a nemá na něj žádný vliv. Studie právní služby EK dospěla ale koncem listopadu k závěru, že český premiér z činnosti Agrofertu stále profituje.

O proplácení dotací žádá komisi Platební a certifikační orgán ministerstva financí, který řídí toky peněz poskytnutých České republice z rozpočtu EU. Na ministerstvu spadá pod sekci Veřejné rozpočty.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Evropská komise dle Oettingera nehodlá dotovat ČR do vyřešení Babišovy kauzy

Proč je debata o Babišovi v europarlamentu v pořádku