Český stát pomáhá nejméně v Evropě
ECHOPRIME
Máme za sebou víc než pět týdnů od chvíle, kdy vláda nařízením o všeobecné karanténě zastavila značnou část české ekonomiky. Většinu obchodů a služeb s výjimkou těch k životu nezbytných. Potravin, drogerií, lékáren, galanterií určených k domácí výrobě povinně nařízených roušek.
Těsně před Velikonocemi byly za životně důležité vyhlášeny ještě hobbymarkety, z epidemiologického hlediska velké inkubátory koncentrace virů. Nesrovnatelně větší než malé obchody, které ale musely zůstat z rozhodnutí státu zavřené. Angličtina má pro stav karantény, kdy velká část země ustrne, výraz lockdown (uzavřít). V češtině je nejvýstižnější slovo vypnutí. Státním zásahem je velká část ekonomiky vypnutá.
Andrej Babiš krátce po vypnutí slíbil, že stát bude způsobené škody kompenzovat. Že bude lidem a firmám pomáhat. Že na to půjde až bilion korun. Po pěti týdnech je realita od slov velmi vzdálená. Konkrétní přímá pomoc státu, která už byla schválená, se počítá v nižších desítkách miliard korun.
Celý text Lenky Zlámalové o (ne)pomoci českého státu si můžete přečíst na EchoPrime nebo v tištěném vydání Týdeníku Echo. Předplatit si jej můžete zde.