Nejstarší žena historie, Jeanne Calmentová, byla podvodnice, tvrdí ruský matematik
Dlouhověká podvodnice?
Francouzka Jeanne Calmentová, která drží rekord coby nejdéle žijící člověk historie, byla nejspíše podvodnicí, dožila se „pouhých“ 99 let, namísto 122. Myslí si to ruský matematik Nikolaj Zak, ke svému závěru dospěl na základě studia nesrovnalostí v biografiích, rozhovorech, které Calmentová poskytla, fotografiích a dalších záznamech. Upozorňuje na to server Deutsche Welle.
Když Francouzka v roce 1997 zemřela, bylo jí 122 let, 5 měsíců a 14 dní. Její věk byl spolehlivě ověřen. S tím však Zak nesouhlasí. Podle něj skutečná Jeanne Calmentová zemřela pravděpodobně roku 1934 v 58 letech. Její dcera Yvonne si posléze měla přivlastnit její identitu, podle ruského výzkumníka snad proto, aby se vyhnula placení dědické daně. Zak a jeho kolega, gerontolog Valerij Novoselov poukazují na nekonzistentnost ženy v rozhovorech a nesoulad mezi jejím vzhledem a pravděpodobnou vizáží někoho, kdo by se stáří kolem 120 let dožil.
Podobně kontroverzní prohlášení se neobešlo bez kritiky, k níž se přidal i demograf Jean-Marie Robine, který se podílel na ověření ženina věku pro Guinessovu knihu rekordů. Ten se pro agenturu AFP nechal slyšet, že prohlášení ruského vědce je „hanlivé vůči rodině Calmentové“ a nepřináší žádné skutečné protiargumenty.
Přesto se ruský matematik domnívá, že byla následováníhodný příklad. „Byla dobrým příkladem zdravého stárnutí,“ řekl Zak. I zde však panuje jistý nesoulad. Calmentová sice ještě po stovce cvičila, předtím pěstovala šerm a jezdila na kole, ke konci svého života nicméně prý vtipkovala, že na ni „Bůh zapomněl“ a pila portské víno, jedla hodně čokolády (údajně až jeden kilogram týdně) a nevyhýbala se ani cigaretám. Kouřila do svých 117 let, ale údajně nikdy ne víc než 2 cigarety denně.