FOTO: Záhada zarputilé holčičky z 1. máje objasněna

FOTO: Záhada zarputilé holčičky z 1. máje objasněnaNOVÉ
Slavný snímek ze Lvova Foto:

FOTO: Facebook/Музей історії фотографії у Львові/Pavljuk Ilja

Panorama

SLAVNÁ FOTOGRAFIE

zd Echo24

Holčička, která se zvláštním zarputilým výrazem ve tváři a balónky v ruce „oslavuje“ komunistický režim. Na internetu jde o slavnou fotografii, která byla hojně sdílena v souvislosti s oslavami 1. máje. Doposud však nebylo jasné, odkud fotografie pochází a koho zachycuje. V tomto týdnu byla záhada částečně objasněna. K vlastnictví snímku se přihlásilo ukrajinské muzeum fotografie ve Lvově.

Uživatelé sociálních sítí na tuto fotografii pravděpodobně už někdy narazili. Holčička s bílou mašlí ve vlasech a znepokojivým pohledem stojí na travnatém vrchu nad manifestujícím průvodem. V pozadí nad hlavami lidí jsou vidět plakáty s komunistickými vůdci a rudé vlajky. Holčička je slavnostně oděna do šatů, v ruce drží balónky, které svírá, jako by s nimi chtěla fotografa praštit.

K fotografii se po letošních oslavách prvního máje přihlásilo lvovské Muzeum dějin fotografie. Na facebookové stránce zveřejnilo, že se jedná o snímek fotografa Ilji Pavljuka pořízený na manifestaci 1. května 1968 v ukrajinském Lvově (tehdejší součásti Sovětského svazu). Pracovníci muzea zveřejnili ještě dva obdobné záběry ze stejné události. „Speciálně pro ty, které tato fotografie zajímá, přidáváme dvě další. Užijte si to. Na snímku není nikdo slavný,“ stojí v příspěvku na Facebooku muzea.

Jak vypadaly oslavy 1. máje v ČSSR: Mávátka, Lenin, Gottwald. Takhle se v Praze slavilo za komunistů

Foto:

Oslavy 1. máje v ČSSR

Foto: Dana Kyndrová


Čtěte dále: Hvězda mítinku komunistů – 97letý Jakeš: Bez převratu bychom byli dál

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články