Maláčová je arogantní a hloupá, hlásila od pultíku Černochová. Omluvte se, reagoval Juchelka

Hádka ve sněmovně

Maláčová je arogantní a hloupá, hlásila od pultíku Černochová. Omluvte se, reagoval JuchelkaNové 1
Domov

Karolína Vaverková

Ostrou přestřelku vyvolala svým projevem o půlnoci v Poslanecké sněmovně ministryně práce a sociálních vědí Jana Maláčová (ČSSD). V projevu, v němž hájila svou práci na resortu, se opřela do zástupců opozice kvůli důchodové reformě. Prý nechodí na kulaté stoly, které k ní její ministerstvo pořádá. Ihned na ni ale reagovaly poslankyně Jana Černochová (ODS) a Olga Richterová (Piráti), podle nichž Maláčová už neuvedla, že kulaté stoly pořádá v době, kdy zasedá Poslanecká sněmovna. Černochová také označila Maláčovou za „arogantní a hloupou“.

„Připravili jsme diskuzní dokument, tak jak to ministerstvo pod mým vedením dělá. Děláme kulaté stoly, pojďme diskutovat a společně hledat řešení. A musím říct, že účast ze strany opozice byla minimální. A kulatých stolů bude šest. A o ně také není zájem, o ty další,“ uvedla v noci ve sněmovně Maláčová.

Na její vystoupení reagovala nejdříve Jana Černochová. „Paní ministryně je vrcholem arogance, který jsem v této Poslanecké sněmovně zažila. Nejen, že je arogantní, ona je i hloupá, protože ty věci, které tady říká, nejsou pravdivé,“ řekla Černochová.

„Nás tady paní ministryně kárá, že jsme se neúčastnili nějakého kulatého stolu, ale zároveň nedodá, že ten kulatý stůl se konal ve čtvrtek, když zasedala Poslanecká sněmovna. To je nevídaná arogance a hloupost,“ dodala.

Podobně hovořila i první místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová. „Ta výtka, že nechodíme na vámi svolaná setkání, když je pravidelně svoláváte na jednání Poslanecké sněmovny, byla opravdu vedle. Za to my opravdu nemůžeme,“ uvedla.

Vůči Maláčové se ohradila i poslankyně ANO Radka Maxová. „Chtěla bych se ohradit proti tomu, že poslanci nechodí na vámi (Maláčovou) svolané kulaté stoly, protože vy je opravdu svoláváte v době, kdy poslanci nemohou. A pro ně je samozřejmě prioritní účast na jednání Poslanecké sněmovny,“ řekla Maxová.

Poslanec ANO Aleš Juchelka v reakci Černochovou vyzval, aby se Maláčové omluvila. Své kolegyně se zastal i předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček.

„Já jsem přesvědčen, že některé věci by se prostě říkat neměly. Jsou na světě parlamenty, například britský, který říká, co si poslanec může dovolit a co už je za čárou. Oslovit nebo označit někoho za hloupého, označit někoho, že lže, to já pokládám za čárou a stejně tak to za výraz za čárou pokládá i britský parlament,“ řekl Hamáček.

Sama Maláčová prý omluvu vyžadovat nebude. „Nebudu vyžadovat od paní poslankyně omluvu, neberu si to osobně, je to zapálená opoziční rétorika, ale myslím si, že to do slušné racionální debaty nepatří,“ řekla.

Přestřelka mezi Maláčovou a Černochovou ale nebyla zdaleka jediná, které se na dlouhém jednání sněmovny odehrálo. Více o nich čtěte zde.

Dále čtěte: Hlasování v půl páté ráno. Vláda jede dál. Opozice neměla dost hlasů na to ji sundat