Týdeník Echo: Než půjdeme k eurournám, lid proti korupční elitě a zločin v lesích
Týdeník Echo
Nové číslo Týdeníku Echo se svou podstatnou částí věnuje aktuálním volbám do Evropského parlamentu. K nim se vedle úvodníku Jiřího Peňáse vztahuje analýza Petra Holuba, debata vedená Danielem Kaiserem a nepřímo i esej Martina Weisse. Dále je tu bilance skončené Hry o trůny od Ondřeje Štindla, postřehy Ondřeje Šmigola o nástupu elfů proti trollům a třeba i glosa básníka Pavla Kohouta o jedné vleklé soudní kauze. Petr Holub se pak věnuje hospodaření v našich lesích, které může být pro premiéra Andreje Babiše stejně fatální jako Čapí hnízdo.
„Orbán chce Evropu změnit, zatímco Češi, jejichž euroskepse překonává Brity, se stali favoritem v soutěži o nejnižší volební účast. Salvini, Baudet ani Orbán tu spojence nenajdou. Jak ukazuje průzkum společnosti Median, většinu odevzdaných hlasů získají více či méně proevropské strany Pirátů, lidovců, sociálních demokratů, nebo koalice STAN-TOP 09, případně ti, kdo se chtějí v Bruselu nějak dohodnout, tedy ANO a umírnění euroskeptici z ODS,“ míní Petr Holub v článku Lid proti korupční elitě.
Salon Týdeníku Echo uvádí „hostitel“ Daniel Kaiser takto: „Téměř před každými volbami se zdůrazňuje, jak budou důležité a přelomové. Výjimkou nejsou pochopitelně ani letošní volby do Evropského parlamentu. Zatím je na nich historicky zlomové to, co už se stalo v přípravě na kampaň: opevňovací práce před náporem tzv. populistů. Facebook zřídil ve své evropské centrále v Dublinu speciální centrum pro boj s dezinformacemi a populistickými kampaněmi; na to, jak se tento boj Facebooku daří, dohlíží v centrále od ledna úřednický výsadek francouzského prezidenta. Tajné služby včetně české BIS vydávají varování, že nadcházející volby se mohou stát hřištěm cizích mocností (myslí se Rusko). Množí se varování, že vzestup populistů může znamenat konec Evropské unie tak, jak ji známe. Někdy k těmto populistům bývají počítány i vlády Polska, Maďarska, Rakouska, ojediněle dokonce český premiér Andrej Babiš.“ Ke kulatému stolu pozval náš redaktor poslance TOP 09 Karla Schwarzenberga, českobritského spisovatele Benjamina Kurase, polského disidenta, emigranta a spisovatele Bronislawa Wildsteina a Radka Hokovského z nevládní instituce Evropské hodnoty.
Spojené státy evropské? Už jsou sešněrovanější než ty americké, říká v titulku svého textu Martin Weiss. Začíná slovy: „Potřebujeme Spojené státy evropské? Anebo jen přes naši mrtvolu? Spojené státy evropské jsou dlouhodobý projekt, konejší jeho zastánci. USA byly koneckonců založeny na konci 18. století a teprve od války Jihu proti Severu se považují za plně konsolidovaný stát. Nad nesjednotitelností Evropy nemá cenu lomit rukama. Chce to čas! Proto je zajímavá nová studie v časopise Comparative European Politics, v níž se tři politologové z amerických univerzit podívali na Evropu a Ameriku z tohoto hlediska (… ). A zjistili, že Unie je už dnes, po půlstoletí, v některých ohledech unifikovanější než samotné USA po více než dvou stoletích.“