1 Ondráček v čele komise pro GIBS

ODS navrhne odvolání Ondráčka z vedení komise pro GIBS. „Věříme, že Babiš dodrží slovo“

NOVÉ

Témata: , , , ,

Největší opoziční strana ODS navrhne odvolání komunisty Zdeňka Ondráčka z postu předsedy sněmovní komise pro GIBS. Oznámil to předseda Petr Fiala, který reagoval na předchozí výzvu premiéra v demisi Andreje Babiše. Ten se v neděli večer distancoval od Ondráčka v čele komise a strany demokratické opozice vyzval, aby odvolání navrhly. Část poslanců ANO přitom Ondráčka do funkce podpořila.

„Beru pana Babiše za slovo. Navrhneme tedy odvolání Zdeňka Ondráčka a věřím, že pan premiér Babiš dodrží své slovo a poslanci ANO pomohou odvolat pana Ondráčka z jeho funkce, když už ho do ní zvolili. Pane předsedo Babiši, společně máme 103 hlasů, pojďme do toho. Odvolejme Zdeňka Ondráčka,“ napsal Fiala v neděli večer na Twitter.

Fiala reagoval na předchozí Babišův facebooký status. Až v předvečer demonstrací, které se mají dnes konat v jedenácti českých městech, se Babiš od volby Ondráčka distancoval. Část hnutí ANO ale volbu Ondráčka podpořila. O přesném počtu nelze informovat, protože páteční volba ve sněmovně byla tajná.

Z vlny kritiky, kterou vyvolalo zvolení komunisty Zdeňka Ondráčka do čela komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sboru (GIBS), se pokusil vykroutit premiér v demisi tím, že na Facebooku zdůraznil, že pokud nikdo jiný nenavrhne Ondráčkovo odvolání, udělá to sám. Vinu dává demokratickým stranám, kterým na hlasování chyběli poslanci. On sám přitom na hlasování chyběl taky.

Na Babiše reagoval i místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka. „Beru Andreje Babiše za slovo a aby bylo jasno, kdo co dělá a říká, tak navrhnu, ať o odvolání a následné volbě šéfa komise pro kontrolu GIBS se hlasuje veřejnou volbou, nikoliv tajnou!,“ napsal na Twitter.

Z ohýbání reality obvinili premiéra v demisi i Starostové a nezávislí. „Pane premiére, co nás velmi zaráží, je Vaše ohýbání reality. Po tom všem, co se v naší zemi děje od loňských říjnových voleb, lze konstatovat jediné. Jste to Vy, který od začátku spolupracuje s komunisty, tedy s lidmi, kteří minulý režim relativizují nebo přímo hájí. Jste to Vy, kdo je v současnosti stále veden ve svazcích StB jako agent, který si teď s KSČM rozděluje výbory a komise v Poslanecké sněmovně. A jste to Vy, kdo vede hnutí, jehož poslanci pro pana Ondráčka do čela komise prokazatelně museli hlasovat,“ píšou v otevřeném dopise.

V pondělí se chystají demonstrace v jedenácti českých městech. Demonstranti budou také podepisovat petici za novou volbu šéfa komise. Archy s podpisy organizátoři ve středu předají sněmovnímu petičnímu výboru. Píšeme o tom zde.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte dále: Bojí se Babiš Ondráčka? Šéf ANO se snaží vykroutit z odpovědnosti za jeho zvolení

Ondráček vyvolal hněv. Do ulic se chystají tisíce lidí po celé zemi


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.