Je to Babišův zářez, kritizuje Unie daňových poplatníků nová pravidla

daňové paušály pro malé a střední podnikatele

Je to Babišův zářez, kritizuje Unie daňových poplatníků nová pravidlaNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

Foto: Shutterstock

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Unie daňových poplatníků kritizuje krok vlády v demisi premiéra Andreje Babiše, která odmítla návrh na zvýšení hranice pro využití daňových paušálů. Daňoví experti to považují za další krok, který znesnadní existenci malým a středním podnikatelům. „Babiš v tomto udělal celkem zářez v tom duchu, že dříve to bylo do dvou milionů. Dneska to platí jen na příjmy do jednoho milionu korun,“ sdělil redakci Echo 24 Ondřej Lichnovský, jeden ze zakladatelů Unie.

„V posledních letech jsme svědky přijímání mnoha opatření, která ve svém důsledku dusí malé a střední podnikatele. Stále narůstající byrokratická a administrativní náročnost podnikání nás dostala do stavu, kdy podnikání je zde již jen pro velké,“ uvedla v reakci na rozhodnutí vlády v demisi Unie daňových poplatníků. Na sociálních sítích Unie varuje, že v této zemi pro malé a střední podnikatele není místo. „Je tak na čase, aby si to společnost uvědomila, jinak hrozí to, že malí a střední podnikatelé zcela upustí od výkonu své podnikatelské činnosti, případně budou po jednotlivých případech zlikvidováni drakonickými sankcemi.“

Vláda v demisi premiéra Andreje Babiše v úterý odmítla návrh ODS, která usilovala o zvýšení hranice pro využití výdajových paušálů. Novináře o tom informovalo tiskové oddělení úřadu vlády. Návrh ještě projedná Poslanecká sněmovna. Unie daňových poplatníků vyzývá vládu i sněmovnu k pečlivému zamyšlení nad dalšími kroky a apeluje na zákonodárce, aby nedbali názoru vlády.

Předkladatelé z řad poslanců ODS si od novely slibují snížení byrokracie podnikatelů související s evidováním výdajů. Kabinet by ale měl upozornit na to, že právě milion korun příjmů je hranicí pro to, že se podnikatel stane poplatníkem daně z přidané hodnoty. „Vznikne mu povinnost sledovat a evidovat skutečné výdaje. Využití paušálních výdajů u takového poplatníka by se pak stávalo pouze nástrojem daňové optimalizace daně z příjmů, a nikoliv nástrojem ke snížení poplatníkovy administrativy,“ stojí v návrhu stanoviska vlády.

Občanští demokraté naopak poukazují na to, že při uplatnění paušálu podnikatel vždy nějakou daň odvede. „Paušály nenutí podnikatele do daňových optimalizací a umělému zvyšování nákladů,“ napsali v důvodové zprávě.

ODS odhadla rozpočtové dopady novely nejvýše na miliardu korun ročně pro stát a do 350 milionů korun pro obce a kraje. Ministerstvo financí předpokládá roční ztrátu veřejných rozpočtů kolem 1,2 miliardy korun, dopady na obce a kraje by byly kolem 300 milionů korun.

Proti předloze se podle podkladů postavila v připomínkovém řízení ministerstva financí a práce a sociálních věcí. Naopak ministerstvo zemědělství s novelou „v zásadě“ souhlasilo a ministerstvo průmyslu a obchodu k ní zaujalo neutrální postoj.

Snížení hranice ze dvou milionů na nynější jeden milion korun schválila Sněmovna v minulém volebním období za koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Výdajové paušály slouží živnostníkům při výpočtu základu daně. Místo toho, aby dokládali jednotlivé výdaje během roku, uplatní je paušální částkou, kterou zákon stanoví procentem, a to podle jednotlivých druhů podnikání.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Novinky příštího roku. Stoupne sleva na první dítě, sníží se výdajové paušály

Tlak na podnikatele nekončí: Sněmovna snížila paušály

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články