Od Huawei couvají i operátoři a výrobci čipů. Firma chystá vlastní operační systém

Restrikce vůči Huawei

Od Huawei couvají i operátoři a výrobci čipů. Firma chystá vlastní operační systémNOVÉ
Britský producent počítačových čipů ARM pozastavuje spolupráci s čínským výrobcem komunikačních zařízení Huawei. Čínské firmě tak hrozí, že nebude schopna vyrábět čipy pro své budoucí chytré telefony Foto:

FOTO: Shutterstock

Tech

Echo24

Britský producent počítačových čipů ARM pozastavuje spolupráci s čínským výrobcem komunikačních zařízení Huawei. Čínské firmě tak hrozí, že nebude schopna vyrábět čipy pro své budoucí chytré telefony, uvedlo BBC. Společnost ARM v reakci sdělila, že postupuje v souladu s rozhodnutím Spojených států zablokovat čínské firmě napojení na americké technologie. Huawei mezitím oznámil vývoj vlastního operačního systému.

Někteří mobilní operátoři v Británii a Japonsku také pozastavili prodej chytrých telefonů od společnosti Huawei. Produkty od ARM jsou základem většiny procesorů pro mobilní přístroje na celém světě. Huawei, stejně jako Apple nebo výrobci čipů jako je Qualcomm, využívá architekturu ARM ve svých procesorech pro chytré telefony. Má také licenci na grafickou technologii firmy. „ARM dodržuje všechny nejnovější předpisy stanovené vládou USA,“ uvedla ARM ve svém sdělení. „V tuto chvíli nemáme žádný další komentář.“

Společnost Huawei dodala, že si cení blízkých vztahů se svými partnery, ale že zjistila, že někteří z nich v současnosti čelí tlaku, který je výsledkem politicky motivovaných rozhodnutí. „Jsme přesvědčeni, že tuto politováníhodnou situaci je možné vyřešit a naší prioritou je i nadále dodávat zákazníkům po celém světě špičkové technologie a produkty,“ sdělil mluvčí Huawei.

Americká vláda minulý týden firmu Huawei zařadila na černou listinu, takže americké podniky nyní potřebují zvláštní povolení, aby jí mohly dodávat své produkty. To ohrozilo mimo jiné spolupráci firmy s Googlem, který poskytuje přístrojům Huawei operační systém Android, ale i s dalšími technologickými firmami. V pondělí Spojené státy restrikce vůči Huawei částečně zmírnily, když firmě umožnily nakupovat americké zboží za účelem zachování nynějších komunikačních sítí a zajištění softwarových aktualizací pro už prodané telefony Huawei. Povolení platí do 19. srpna a je možné je prodloužit.

Britští mobilní operátoři EE a Vodafone a japonští KDDI a Y! Mobile také nově oznámili, že zatím nebudou nabízet k prodeji chytré telefony Huawei, včetně těch, které lze používat v mobilní síti páté generace (5G). Důvodem je nejistota, jak to bude dál s podporou těchto telefonů, uvedla agentura Reuters.

ARM patří spolu s americkým Intelem k největším producentům čipů na světě. Vlastní ji japonská Softbank a je největší britskou technologickou firmou.

Vlastní operační systém je odpověď na restrikce

Huawei bude mít na podzim v Číně k dispozici vlastní operační systém pro chytré telefony a laptopy. Zpravodajskému serveru CNBC to řekl šéf spotřebitelské divize tohoto čínského výrobce telekomunikačních zařízení Richard Yu. Huawei se tak zařídí, pokud nebude moci využívat operační systémy Googlu a Microsoftu.

Mezinárodní verze operačního systému Huawei určená pro zahraniční trhy by pak podle zástupce podniku měla být připravena v prvním nebo ve druhém čtvrtletí příštího roku.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Velká rána pro Huawei. Google mu omezí přístup k Androidu a aplikacím

Americká vláda dočasně zmírnila restrikce vůči Huawei, zavedla je v minulém týdnu