V Česku má být více učitelů. Ministerstvo je chce nalákat na vyšší platy

Financování regionálního školství

V Česku má být více učitelů. Ministerstvo je chce nalákat na vyšší platyNOVÉ
Učitelů přibude Foto:

FOTO: Shutterstock

Domov

Počet učitelů ve školách by podle ministerstva školství v nadcházejících třech letech mohl narůst asi o deset procent. Vyplývá to z odůvodnění návrhu nařízení vlády k zavedení nového financování regionálního školství, které bude platit od příštího roku. Materiál ministerstvo zveřejnilo na webu v systému připravované legislativy. V roce 2021 by ve školách, které zřizuje obec nebo kraj, mohlo podle ministerstva být asi 102 300 pedagogů, což je o 9 300 víc než loni.

Jak rychle bude učitelů přibývat každý rok, není jasné. Ředitelé škol si v současnosti naopak stěžují na to, že je pedagogů nedostatek. Úřad nicméně počítá s tím, že nové financování bude školy motivovat k výuce v menších skupinách dětí, což vyvolá větší poptávku po učitelích. Nárůst jejich počtu pak zároveň zvýší náklady na jejich odměňování.

Pokud by se počet pedagogů zvyšoval o 3 100 každý rok, pak by na jejich platy v roce 2019 muselo jít 1,5 miliardy korun navíc, v dalších letech ještě o 200 až 300 milionů korun více.

Průměrný plat učitele byl loni 31 632 korun, zatímco průměrná mzda v Česku činila 29 504 korun hrubého měsíčně. Školské odbory usilují o růst učitelských platů na 130 procent průměrné mzdy do roku 2020. Podle ministra školství v demisi Roberta Plagy (ANO) by učitelé v roce 2021 měli dostávat průměrně 46 000 korun. Jen v příštím roce by tak na platy učitelů mělo jít asi o 12 miliard korun víc než letos, v dalších dvou letech pak přibližně 14,5 miliardy a pět miliard navíc.

Navyšováním platů chce ministerstvo do škol nalákat nové absolventy pedagogických fakult, kteří se často uplatňují i mimo učitelskou profesi. Čím dál víc pedagogů přitom odchází do důchodu. Podle průzkumu, který úřad udělal v roce 2015, měli ředitelé potíže sehnat zejména pedagogy pro mateřské školy, 1. stupeň a na výuku angličtiny, fyziky, informatiky či matematiky. Nový průzkum plánuje ministerstvo letos.

Podle vládní předlohy schválené v minulém volebním období bude stát od příštího roku platit školy podle počtu odučených hodin na základě vzdělávacích programů, nikoli pouze podle počtu žáků jako nyní. Podle Plagy bude zavedení nového placení škol stát zhruba 11 miliard korun, se kterými původní rozpočet nepočítal. Kvůli finanční náročnosti proto ministr navrhoval vládě v demisi Andreje Babiše (ANO) roční odklad, předlohu ale stáhl. Dostal ujištění, že ministerstvo školství potřebné peníze dostane.

Čtěte také: Chyba v testu zatím pomohla k přijetí na gymnázium dvěma žákům

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.