ODS i TOP 09 požadují rezignaci Dostálové. Babiš ministryni podržel

ODS i TOP 09 požadují rezignaci Dostálové. Babiš ministryni podrželAKTUALIZUJEME
Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) Foto:

Foto: Jan Zatorsky

Domov

Výdaje agentury CzechTourism

Karolína Vaverková

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) by podle opozičních ODS i TOP 09 měla rezignovat. Opozice tak reaguje na zprávu České televize, která ve středu večer informovala o soudním příkazu k domovní prohlídce u Dostálové. Stojí v něm, že Dostálová rozhodovala v roce 2016, kdy byla náměstkyní, o výdajích agentury CzechTourism ve prospěch „vyvolených osob“ zprostředkovaně a mimo standardní úřední postup. Podezřelé jsou smlouvy za 38 milionů korun. Dostálová vinu odmítá. Premiér Andrej Babiš (ANO) novinářům řekl, že kauzu Dostálová vysvětlila a má jeho podporu.

„Včera se v médiích objevily se nové informace vyšetřování paní ministryně Kláry Dostálové. Ukazují, že patří do okruhu hlavních podezřelých, a naznačují, že u ní byla provedena domovní prohlídka. Jménem ODS se ptám pana premiéra, zda v případě podezření na korupci v okolí ministryně není čas, aby jednal,“ uvedl ve čtvrtek předseda ODS Petr Fiala. „A paní ministryně Dostálové se ptám, zda to, co se děje, není důvod, aby zvážila své setrvání ve funkci,“ dodal Fiala.

„Překvapuje mě, že to musím vysvětlovat. Dřív by bylo něco takového (rezignace) samozřejmé. Paní ministryně je podezřelá z dotačního podvodu, současně se zabývá kauzou premiéra Andreje Babiše, který je obviněný z dotačního podvodu. Je to normální?“ uvedl ve čtvrtek předseda ODS Petr Fiala.

Petr Fiala poukázal na to, že v minulosti se odstupovalo v případě mnohem méně závažných podezření.

„Mně připadá logické, že člen vlády, u kterého je prováděna domovní prohlídka a který je podezřelý z dotačního podvodu, no tak že rezignuje. Rezignuje do doby, než se ta situace vyjasní a vyřeší,“ uvedl Fiala. „V době, kterou nazývá předseda vlády Palermem, se odstupovalo v případě mnohem menších podezření. Dnes jako by se nic nedělo,“ dodal Fiala.

Stejný názor jako ODS má i TOP 09. Podle předsedy TOP 09 a europoslance Jiřího Pospíšila má Dostálová vyvodit osobní odpovědnost. „Dostali jsme se do situace, kdy člen vlády figuruje jako hlavní podezřelý v korupční kauze, ale v kontextu jiných kauz to lze považovat za slabý odvar. Ve skutečnosti by ministryně Dostálová ale měla vyvodit osobní zodpovědnost a odstoupit do vyšetření celé věci,“ uvedl Jiří Pospíšil

Dostálové odvezli policisté počítač

Policisté ve druhé polovině listopadu kvůli kauze zajišťovali důkazy například v sídle ministerstva, CzechTourismu, na autodromu v Mostě nebo v agentuře Sport Invest. Domovní prohlídku provedli i u Dostálové, odvezli její služební počítač.

Dostálová, která měla agenturu dříve na starosti jako náměstkyně pro regionální rozvoj, patří podle ČT mezi hlavní podezřelé. Dalšími jsou odvolaný ředitel odboru regionálního partnerství v CzechTourismu Aleš Pangrác a podnikatel, který se podílel na prezentaci závodů na okruhu v Mostě. O případném obvinění policisté rozhodnou v příštím roce, uvedla ČT.

Dostálová působila jako náměstkyně na ministerstvu pro místní rozvoj od února 2014. Nejprve měla na starosti evropské fondy a operační programy, později se stala první náměstkyní pro regionální rozvoj. Ve funkci skončila po loňském zvolení do Poslanecké sněmovny, ministryní je od prosince 2017.

Mezi důkazy policie zařadila například výpisy z bankovních účtů. „Mimo jiné prostřednictvím zajištění rozsáhlého množství informací podléhající bankovnímu tajemství (...) bylo toto podezření z nehospodárného a klientelismem poháněného nakládání s rozpočtovými prostředky agentury CzechToursim potvrzeno,“ píše se podle ČT v soudním příkazu. Pangrác údajně ovládal dvě společnosti, které skrytě inkasovaly provize ze zakázek CzechTourismu.

Dostálová všechna obvinění odmítá. „My jsme dokonce zavedli transparentní kritéria na výběr eventů, aby se takzvaně nemohly leštit kliky na CzechTourismu. Všechny akce prošly legitimním vyhodnocením,“ uvedla Dostálová České televizi. Pangrác se odmítl vyjádřit.

Kvůli agentuře u soudu skončil už jeden exministr

Agentura se dostala do hledáčku policie už dříve, kvůli trestnímu oznámení Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Z výsledků kontroly let 2012 až 2014 podle něj vyplynulo, že organizace v řadě případů utrácela nehospodárně a porušila několik zákonů. Pochybení se týkala veřejných zakázek a statisícových výdajů za wellness pobyty nebo rozlučku s generálním ředitelem. U soudu skončil bývalý ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška a bývalá ředitelka odboru ekonomiky CzechTourismu Andrea Gregorová. Čelí obžalobě z porušení povinnosti při správě cizího majetku.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Dostálová rozhodovala o CzechTourismu nestandardně, míní policie

Tvrzení o dotačním podvodu v kauze MMR je nesmysl, řekla ministryně Dostálová

Související články