Napětí stoupá. Čína přestane individuálně pouštět své občany na Tchaj-wan
Další asijský spor
Čína přestane od 1. srpna vydávat svým občanům povolení k individuálním cestám na Tchaj-wan. Důvodem jsou nynější špatné vztahy mezi Pekingem a Tchaj-pejí, uvedly ve středu čínské úřady. Podle agentury AP jde o další krok čínské vlády, jenž má zvýšit finanční a diplomatický tlak na demokraticky fungující ostrov, který Čína považuje za jednu ze svých provincií a hrozí mu ozbrojeným zásahem v případě vyhlášení samostatnosti.
Obyvatelé pevninské Číny potřebují v současnosti k návštěvě Tchaj-wanu zvláštní povolení. Povolení k individuálním návštěvám mohli dosud podle agentury Reuters získat cestující ze 47 velkých čínských měst, jako je Peking nebo Šanghaj.
Čínské ministerstvo kultury a turistiky rozhodnutí o zákazu individuálních cest oznámilo jednou větou bez uvedení dalších podrobností. Opatření bude v platnosti od čtvrtka. O cestách Číňanů v rámci organizovaných zájezdů na Tchaj-wan se v prohlášení nemluví.
Tchaj-wan funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.
Vztahy mezi Pekingem a Tchaj-pejí se zhoršily, když byla v roce 2016 zvolena tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen. Ta je představitelkou tchajwanské Demokratické pokrokové strany (DPP), která je tradičně vnímána jako síla prosazující nezávislost Tchaj-wanu na pevninské Číně nebo minimálně zachování současného stavu.
Peking se podle agentury AFP snaží nejnovějším zákazem cest čínských jednotlivců na Tchaj-wan zasáhnout tchajwanskou ekonomiku, a poškodit tak vládu prezidentky Cchaj Jing-wen, která bude ve volbách v lednu 2020 usilovat o znovuzvolení.
V první polovině letošního roku přijelo na 23milionový ostrov 1,67 milionu turistů z pevninské Číny, což znamenalo nárůst o 28 procent proti stejnému období loni, uvedla agentura Reuters. Tchaj-wan je znám krásnými plážemi, ale představuje také ráj pro horskou turistiku či milovníky dobré kuchyně. Mezi návštěvníky je velký počet Jihokorejců, Japonců a obyvatel dalších zemí jihovýchodní Asie.