Německý admirál žádal respekt pro Putina. Krym už patří Rusku, řekl a skončil

RUSKO-UKRAJINSKÝ KONFLIKT

Německý admirál žádal respekt pro Putina. Krym už patří Rusku, řekl a skončil
Kay-Achim Schönbach (první zprava) rezignoval na post šéfa německého námořnictva. Foto: TW / Sidhant Sibal
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Šéf německého námořnictva Kay-Achim Schönbach se v atmosféře eskalujícího napětí v rusko-ukrajinském konfliktu postavil na stranu Kremlu a prohlásil, že Západ by měl uznat Krym jako ruský a ruský prezident Vladimir Putin si zaslouží respekt. Kvůli kontroverzi svých výroků Schönbach v sobotu rezignoval na svůj post, uvedla agentura Reuters.

„Požádal jsem ministryni obrany Christine Lambrechtovou, aby mě s okamžitou platností zprostila mých povinností,“ uvedl po kritice v prohlášení německý viceadmirál Schönbach.

Schönbach v pátek v Indii prohlásil, že „to, co Putin doopravdy chce, je respekt“. Podle admirála si to totiž ruský prezident pravděpodobně zaslouží.

Schönbach připustil, že je třeba řešit kroky Ruska na Ukrajině. Dodal ale, že „poloostrov Krym je pryč, už se nikdy nevrátí, to je fakt“ a Západ by se s tím měl srovnat. Podle admirála je větší hrozbou Čína, proti které Západ potřebuje Rusko jako spojence.

Jeho slova vyvolala vlnu kritiky. Další den německý admirál oznámil svou rezignaci. „Považuji tento krok (rezignaci) za nezbytný k odvrácení dalších škod německému námořnictvu, německým silám a zejména Spolkové republice Německo,“ uvedl Schönbach.

Ukrajinské ministerstvo zahraničí vyzvalo Německo, aby vyjádření šéfa námořnictva veřejně odmítlo. Jeho komentáře by mohly narušit snahy Západu o deeskalaci situace, uvedla Ukrajina v prohlášení.

„Ukrajina je vděčná Německu za podporu, kterou již poskytlo od roku 2014, a také za diplomatické úsilí o vyřešení rusko-ukrajinského ozbrojeného konfliktu. Současná prohlášení Německa jsou však zklamáním a jsou v rozporu s touto podporou a snahou,“ napsal ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba na Twitteru.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články