Incident v Zemanově štábu prošetří policie. Jeden z novinářů podal trestní oznámení

Incident v Zemanově štábu prošetří policie. Jeden z novinářů podal trestní oznámeníAKTUALIZOVÁNO
Domov

Agresivní pořadatelé

drb

Nečekanou dohru mělo povolební dění ve štábu prezidenta Miloše Zemana. Sympatizanti čerstvě zvoleného prezidenta slovně i fyzicky napadli v TOP Hotelu mladou novinářku i několik jejich kolegů, kteří fotografovali a natáčeli záchranáře a muže, který ve štábu zkolaboval. Incidentem se začali zabývat pražští policisté.

„V neděli v podvečer se na policejní služebnu dostavil jeden z novinářů a podal trestní oznámení. Na základě poskytnutých informací i analýzy dostupných videomateriálů vyšetřovatelé zahájili úkony trestního řízení pro podezření z přečinu výtržnictví. Další průběh vyšetřování zatím nelze předjímat, v tuto chvíli nelze vyloučit i možné rozšíření právní kvalifikace nebo její případnou změnu,“ uvedla mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.

Podporovatelé Miloše Zemana napadli kameramana serveru iDNES a reportérku serveru Seznam Zprávy, reportérům TV Nova shodili kameru. Podle aktuálně.cz byl útočníkem Jan Šolta, který píše na dezinformační servery.

Vše začalo, když si novináři všimli bezvládného muže. Podle informací iDNES.cz se jednalo o publicistu Milana Rokytku, přispívajícího mimo jiné na Parlamentní listy. Krátce na to pro něj přijeli záchranáři. Novináře, kteří chtěli incident zaznamenat, začali někteří podporovatelé vyhánět z místnosti. „Jste hovada, jste novinářské hyeny, jděte do prdele,“ křičel na novináře jeden z nich. „Jestli sem chce nějaký novinář jít, půjde přes mou mrtvolu,“ vykřikl další z podporovatelů. Prezident Zeman v době, kdy se potyčka odehrála, už v Top hotelu nebyl.

Incident se odehrál v místnosti, v níž byli po většinu dne pouze podporovatelé Miloše Zemana a členové jeho volebního štábu. Až poté, co prezident Zeman vystoupil s vítězným projevem, se novináři do této místnosti dostali. Zda byl muž opilý, nebo nemocný, nelze s jistotou určit.

„Byl nemocný a ani neměl visačku podporovatele, dostal se sem bez akreditace,“ řekl serveru Echo24 jeden z podporovatelů Miloše Zemana.

Na záběrech Kosové je vidět, jak se muž, který měl vedle ruky láhev piva, v doprovodu dalšího muže ze štábu odpotácel od stolku k pódiu, kde si lehl na záda. Ke zhruba 55letému muži s poruchou vědomí vyjížděla do Top Hotelu pražská záchranná služba, řekla její mluvčí Jana Poštová. „Záchranáři jej vyšetřili, zajistili a poté předali do Thomayerovy nemocnice na interní oddělení,“ doplnila.

„Nikoho jsme nepozvali v rámci toho, aby napadali novináře. Půjdu dolů a vyřeším to,“ řekl Aktuálně.cz prezidentův poradce Martin Nejedlý.

Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček na dotaz deníku Echo24, zda se prezidentův tým za incident omluví, odpověděl, že „omluvit se mají ti, kdo se chovali nepřístojně.“

Incidentu si začali všímat politici. „Napadání novinářů za jejich práci je absolutně nepřijatelné. Od prezidenta Zemana ale bohužel nemůžeme očekávat, že by se od takovéhoto chování distancoval,“ napsal na Twitteru předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Podle místopředsedy ODS Martina Kupky by se měl prezident od chování lidí v jeho štábu distancovat. 

Čtěte také: ŽIVĚ: Zeman získal při rekordní účasti 2 853 390 hlasů. Chce být méně arogantní

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články