I čeští politici jsou součástí britského systému

ECHOPRIME

I čeští politici jsou součástí britského systému
Hotovo, podepsáno. Premiér Boris Johnson, Londýn 30. prosince 2020. Foto: Profimedia.cz
10
Týdeník
Ondřej Šmigol
Sdílet:

Když 24. prosince Británie a Evropská unie slavnostně ohlásily, že dospěly ke shodě a odvrátily brexit bez dohody, bylo to považováno za vánoční zázrak. Po celý rok se zdálo, že rozhovory jsou neodvratně zablokované. Britský parlament objemný svazek ratifikoval již 30. prosince. Europarlament schvalovací proces teprve čeká. Do té doby smlouva platí provizorně. O tom, co se v Dohodě o obchodu a spolupráci vlastně skrývá, jaké jsou důsledky pro EU, Británii a Česko, diskutovali europoslanec za ODS Jan Zahradil, jeho kolega za Piráty Mikuláš Peksa, ekonom Lukáš Kovanda a britský velvyslanec v Praze Nick Archer.

Spojené království již smlouvu ratifikovalo, nyní je řada na Evropském parlamentu. Jsou nějaké problémy, které můžeme očekávat? Europoslanci žádali, aby měli dostatečný čas k přezkumu dohody.

Zahradil: Myslím, že nemáme důvod váhat. Nebudu rád, když europarlament bude hrát nějaké hry o prestiž. Jsem si však vědom, že někteří moji kolegové nejsou spokojeni s deadlinem, nebyli rádi, že se to řešilo na poslední chvíli. Myslím, že je důležité, aby smlouva byla co nejdřív funkční. Osobně budu přesvědčovat, abychom neváhali, dále nezdržovali, ale hlasovali při nejbližší příležitosti.

Peksa: Samotná dohoda má téměř 1300 stránek precizního právnického textu, který reguluje mnoho oblastí, zvlášť mezinárodní obchod. Je to celé značně nevyhovující, protože se to musí stihnout dost rychle. Měli jsme dosáhnout dohody mnohem dřív a mít tyto detaily mnohem dřív. Když diskutujeme o tak důležitých regulacích, rozhodně bychom to měli důkladně projednat, a ne se do toho hnát. Chceme se vyhnout situaci, která nastala v britském parlamentu, kde Labouristická strana nejdřív prohlásila, že smlouvu podpoří, a pak si část poslanců uvědomila, co je v ní, a řekla, že ji nemůže podpořit. To je rozhodně situace, do které se nechceme dostat. Jako vždy bychom se měli rozhodovat na základě politiky založené na datech. Je to dohoda, která na dlouho ovlivní naše životy, zvlášť na druhé straně La Manche. Měli bychom to udělat pořádně a zodpovědně, a ne se hnát potvrdit něco, o čem nevíme, co to je.

Jaké změny pocítí běžný člověk? Třeba turista jedoucí do Londýna.

Archer: Nemyslím, že by se něco mělo změnit. Jen si nejsem jist, jak se s tím vypořádají letiště. Ale pro turisty, to znamená pro kohokoli, kdo jede do Británie na méně něž 90 dnů, nenastane žádná změna. Pro stávající rezidenty, ať s trvalým, nebo přechodným pobytem, nenastane žádná změna, protože jejich práva byla zaručena v dohodě o odstoupení. Nastanou změny například v přístupu pro mladé lidi, kteří jezdili do Londýna a sehnali si práci v baru. Pro podnikatele nastane víc papírování a tak, ale pro drtivou většinu turistů, jakmile si zvyknou na trochu jiný vzhled a dojem po příletu, to bude vypadat stejně.

Celý Salon si můžete přečíst na EchoPrime. Nebo v tištěném vydání Týdeníku Echo. Předplatit si jej můžete zde.

Foto: Týdeník Echo

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články