Skončí Babišův byznys s biopalivy? Piráty podpoří i TOP 09

Omezení biopaliv

Skončí Babišův byznys s biopalivy? Piráty podpoří i TOP 09NOVÉ 2
Domov
Ladislav Šustr
Sdílet:

Piráti prosazují změnu zákona, která by zakázala přimíchávání biopaliv do pohonných hmot. Důvodová zpráva poukazuje zejména na ničení krajiny, kterou způsobuje řepka či kukuřice. Bývalá společnost premiéra Andreje Babiše Agrofert přitom obchoduje s biopalivy, které odkupuje státem vlastněný distributor pohonných hmot Čepro. Ještě před třemi lety dodávaly společnosti předsedy vlády Čepru osmdesát procent z celkového množství bionafty. Zákon podpoří zřejmě poslanci TOP 09 a STAN, kteří podobnou novelu předkládali už v minulém volebními období.

Návrh novely zákona se opírá hlavně o snahu zastavit ničení půdy a její vysychání. Jedna ze studií uvádí, že ozimná řepka má dvakrát až třikrát větší požadavky na výživu ve srovnání s obilninami. „S pěstováním energetických plodin, které tvoří základ biopaliv první generace, je spojená řada praktik, které nejsou šetrné k životnímu prostředí. Ať už jsou to velké půdní celky, nadužívání chemie, užívání těžké techniky, která utužuje půdu, a samozřejmě nedodržování osevních postupů, které často vede například k vodní erozi půdy,“ řekl jeden z předkladatelů Radek Holomčík (Piráti).

Holomčík také poukázal na to, že zemědělská půda je znehodnocená pěstováním plodin jako jsou kukuřice či řepka. Biopaliva první generace, tedy bioetanol, metylester řepkového oleje a metylester mastných kyselin, navíc podle poslanců způsobují nekompenzovatelné škody na lokální i globální úrovni. To ostatně potvrzují i hydrologové, kteří varují, že biopaliva první generace dlouhodobě kontaminují podzemní vody.

Návrh chce pirátský poslanec podat v příštím týdnu. Již nyní je však jasné, že novelu podpoří poslanci TOP 09. Důvodem je, že podobný návrh předkládali už v minulém volebním období společně se STAN. „Vždyť Piráti vzali jen kus novely, kterou jsme my předkládali v minulém volebním období. TOP 09 samozřejmě podporuje návrh na omezení biopaliv první generace. Ty totiž negativně ovlivňují krajinu a podporují rozvoj sucha,“ řekl pro Echo24 člen zemědělského výboru Vlastimil Válek.

S tím však nesouhlasí Zemědělský svaz, který je proti pirátskému návrhu. Stát by v případě přijetí zákona nezvládl plnit evropské zakázky, podle kterých musí do roku 2030 využívat dvaatřicet procent energií z obnovitelných zdrojů. Podle předsedy svazu Martina Pýchy není Česká republika schopná využít jiné podmínky ke splnění závazků kvůli malému rozvoji větrné, vodní či sluneční energie. 

Pýcha navíc upozorňuje, že druhá generace biopaliv jsou například dřevní hmoty nebo odpad. Cena dříví dle něj navíc vzrostla a odpady z pěstování rostlin využívají zemědělci jako zdroj organických složek v půdě. Třetí generace biopaliv je ve fázi pokusů a zahrnuje využvání geneticky modifikovaných řas.

Pokud by zákon prošel sněmovnou, znamenal by to konec zejména pro byznys společnosti Agrofert. Ještě v roce 2016 nakoupilo Čepro od společností Preol a Primagra z holdingu Agrofert přes osmdesát procent celkového množství bionafty. V předminulém roce byl podíl už nižší. Nákup biopaliv Čepra od společnosti Preol dosáhl 52 procent a u firmy Primagra necelých čtyř procent. V minulém roce se počet ještě snížil a Preol dodával biopaliva ze skoro 50 procent a Primagra z 0,7 procenty.

 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Piráti provokují Babiše. Navrhují zrušit přimíchávání biopaliv do pohonných hmot

Babiš nás dusí kontrolami, stěžují si výrobci konkurenčních biopaliv

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články