Autobus plný seniorů zapadl v Krušných horách do závěje. Horská služba je evakuovala na skútru

Autobus plný seniorů zapadl v Krušných horách do závěje. Horská služba je evakuovala na skútruNOVÉ
Domov

Sněhová kalamita

Bezmála pět desítek seniorů evakuovala v sobotu pozdě večer horská služba z autobusu, který zapadl na uzavřené silnici od přehrady Fláje na Moldavu na Teplicku. ČTK to řekl Jan Mach z Horské služby Krušné hory. Zásah trval skoro šest hodin.

Autobus s penzisty zapadl na silnici, která není v zimě udržovaná a pro vozidla je uzavřená. Horská služba původně dostala informaci o dvou desítkách cestujících, nakonec jich bylo 48. „Jakmile jsme dorazili na místo, zjistili jsme, že osob k evakuaci je mnohem víc. Autobus byl plný seniorů na výletě a dva z nich měli vzhledem k věku po nehodě mírné zdravotní problémy,“ uvedl Mach. Potíže cestujících nebyly vážné, do nemocnice nebyl převezen nikdo.

Záchranáři seniory postupně převáželi k místu, kam mohl přijet automobil. „Na sněžném skútru a terénní čtyřkolce jsme seniory postupně sváželi k autu. V něm je pak s námi skvěle sehraní policisté transportovali do hotelu na Klínech, kde si mohli výletníci odpočinout. Teprve krátce před půlnocí jsme byli s evakuací hotovi,“ doplnil Mach.

Na silnici od Flájí na Moldavu leží v současné době kolem 25 centimetrů sněhu, místy je navátý sníh až do výšky půldruhého metru. Řidiče autobusu na uzavřenou silnici navedla navigace. Podle náčelníka horské služby Ladislava Güttnera nejde o výjimečný případ. „Satelitní navigace zřejmě nemají v programu zimní uzavírky. Jen za uplynulý týden jsme na té samé silnici řešili pět zapadlých osobních automobilů. Řidiči si zřejmě vůbec nevšímají varovných značek,“ doplnil Güttner.

Související články