1 Nový prezident Doněcké republiky

Doněck má nového prezidenta. Po smrti Zacharčenka byl vedením pověřen Pušilin

, NOVÉ

Témata: , , , , ,

Prozatímním šéfem neuznávané Doněcké lidové republiky, kterou na východě Ukrajiny vyhlásili separatisté, byl v pátek jmenován Denis Pušilin. Ten doposud zastával funkci předsedy doněckého poslaneckého sněmu. Hlasování o novém vedoucím představiteli se konalo poté, co při výbuchu v Doněcku přišel 31. srpna o život vůdce proruských separatistů Alexandr Zacharčenko. Informovala o tom ukrajinská agentura Unian.

Doněcké úřady v pátek rovněž oznámily, že 11. listopadu se v samozvané lidové republice uskuteční volby nového vůdce a parlamentu.

Od Zacharčenkovy smrti působil jako dočasný šéf Doněcké lidové republiky Dmitrij Trapeznikov. Jeho do voleb nahradí Pušilin, který si současně ponechá i dosavadní funkci předsedy místního parlamentu.

Volby v Doněcké lidové republice byly vypsány na stejný den, jako se uskuteční hlasování i v samozvané Luhanské lidové republice, uvedla rovněž agentura Unian.

Konflikt v oblasti Donbasu na východě Ukrajiny vypukl v dubnu 2014, krátce po ruské anexi Krymu, která následovala po svržení režimu proruského prezidenta Viktora Janukovyče v Kyjevě. Boje si od té doby vyžádaly více než 10.000 mrtvých.

Při atentátech zahynulo několik povstaleckých vůdců, Zacharčenko byl z nich nejvýše postavený. Separatisté z atentátů obviňují ukrajinské záškodníky, Kyjev je připisuje vyřizování účtů mezi povstalci a boji o moc a o ruské peníze.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Smrt separatisty Zacharčenka. Bomba byla schována v lampě či lustru

Výbuch v restauraci zabil vůdce doněckých separatistů, povstalci viní ukrajinské záškodníky

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.