1 Nový prezident Doněcké republiky

Doněck má nového prezidenta. Po smrti Zacharčenka byl vedením pověřen Pušilin

, NOVÉ

Témata: , , , , ,

Prozatímním šéfem neuznávané Doněcké lidové republiky, kterou na východě Ukrajiny vyhlásili separatisté, byl v pátek jmenován Denis Pušilin. Ten doposud zastával funkci předsedy doněckého poslaneckého sněmu. Hlasování o novém vedoucím představiteli se konalo poté, co při výbuchu v Doněcku přišel 31. srpna o život vůdce proruských separatistů Alexandr Zacharčenko. Informovala o tom ukrajinská agentura Unian.

Doněcké úřady v pátek rovněž oznámily, že 11. listopadu se v samozvané lidové republice uskuteční volby nového vůdce a parlamentu.

Od Zacharčenkovy smrti působil jako dočasný šéf Doněcké lidové republiky Dmitrij Trapeznikov. Jeho do voleb nahradí Pušilin, který si současně ponechá i dosavadní funkci předsedy místního parlamentu.

Volby v Doněcké lidové republice byly vypsány na stejný den, jako se uskuteční hlasování i v samozvané Luhanské lidové republice, uvedla rovněž agentura Unian.

Konflikt v oblasti Donbasu na východě Ukrajiny vypukl v dubnu 2014, krátce po ruské anexi Krymu, která následovala po svržení režimu proruského prezidenta Viktora Janukovyče v Kyjevě. Boje si od té doby vyžádaly více než 10.000 mrtvých.

Při atentátech zahynulo několik povstaleckých vůdců, Zacharčenko byl z nich nejvýše postavený. Separatisté z atentátů obviňují ukrajinské záškodníky, Kyjev je připisuje vyřizování účtů mezi povstalci a boji o moc a o ruské peníze.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Smrt separatisty Zacharčenka. Bomba byla schována v lampě či lustru

Výbuch v restauraci zabil vůdce doněckých separatistů, povstalci viní ukrajinské záškodníky

,