Piráti versus Babiš. Tentokrát jde o investiční plán, který premiér tají

Piráti versus Babiš. Tentokrát jde o investiční plán, který premiér tajíNové
Domov

Babišův investiční plán

Karolína Vaverková

Mezi opozičními Piráty a premiérem Andrejem Babišem (ANO) to znovu jiskří. Zatímco Piráti očekávají reakci Evropské komise na svou výzvu, aby konečně rozhodla o premiérově střetu zájmů, na obzoru je správní žaloba na Babiše. Tentokrát jde o Národní investiční plán, který premiér odmítl poskytnout poslancům s tím, že je to interní dokument. Žádali o něj poslanci ODS při sněmovních interpelacích i Piráti poslaneckou žádostí na vládu. Ta je odmítla a Piráti se odvolali. Nyní čekají, jak vláda s odvoláním naloží. V záloze je správní žaloba.

Podle předsedy poslaneckého klubu Pirátů Jakuba Michálka pro odepření informace není žádný zákonný důvod, protože se nejedná o dokumenty podléhající zákazu jejich poskytnutí. „Avizuji, že pokud bude premiér pokračovat v odpírání této informace mně jako poslanci, který má vládu podle zákona kontrolovat a znemožňovat mi tak výkon funkce v zájmu všech občanů, budu nucen podat na jeho nezákonné rozhodnutí žalobu ve správním soudnictví,“ uvedl Michálek už minulý týden.

Pro Echo24 nyní dodal, že vláda má čas na vyřízení pirátského odvolání vůči jejímu rozhodnutí. „My jsme poslali žádost poslance dle jednacího řádu sněmovny o zpřístupnění investičního plánu asi před měsícem. Pak přišla odpověď, že nám ho nedají. Odvolali jsme se a vláda má 15 dní na vyřízení odvolání. Takže očekáváme informaci, jak vláda s odvoláním naloží. Podle toho se rozhodneme, zda podat správní žalobu,“ řekl deníku předseda.

Investiční plán není jediné konfliktní téma mezi Piráty a premiérem. Na začátku března Piráti vyzvali Evropskou komisi, aby konečně rozhodla o dodržování finančního nařízení ke střetu zájmů, psali jsme o tom ZDE.

Komisaři pro rozpočet Güntheru Oettingerovi poslali v dubnu i osobní dopis. „Pokud neobdržíme odpověď ohledně finančního nařízení na počátku května, čili ve stanovené lhůtě, budeme nuceni se obrátit na Evropský soudní dvůr,” uvedl pirátský předseda Ivan Bartoš. Premiér Babiš dlouhodobě odmítá, že by ve střetu zájmů podle unijní či české legislativy byl.

Babiš odmítl investiční plán předat i ODS

Piráti vyzvali Babiše k tomu, aby plán předložil, už v březnu. Jakub Michálek pak o dokument požádal znovu. „Důvod, že jde o interní materiál, u kterého není připravena medializace, není legálním titulem podle platných zákonů,“ konstatoval Michálek.

Babiš nicméně odmítl investiční plán předat i předsedovi poslanců ODS Zbyňku Stanjurovi, přestože mu to koncem loňského listopadu přislíbil. V odpovědi na písemnou interpelaci tehdy premiér uvedl napsal, že Národní investiční plán „bude v nejbližší době předložen vládě ČR ke schválení“ a že po schválení vládou jej Stanjurovi poskytne. Později ale Babiš postoj změnil. „Národní investiční plán je moje myšlenka. A to je náš interní materiál a na vládě nebyl. A já vám ho nedám, protože je to náš interní materiál,“ uvedl mimo jiné premiér.

Babiš rámcově představil plán už loni s tím, že zahrnuje přes 17 000 projektů za 3,45 bilionu korun na léta 2019 až 2030. Do roku 2022 mají být podle plánu financovány projekty za 1,226 bilionu korun. Plán vznikl na základě krajských výjezdů bývalé menšinové vlády ANO a na základě požadavků jednotlivých resortů, obcí a krajů.

Dále čtěte: Median: O místo za ANO se perou Piráti a ODS, ČSSD má 9 procent

Související články