Ceny za udržitelný rozvoj získala Skutečně zdravá škola a MIWA

udělování cen

Ceny za udržitelný rozvoj získala Skutečně zdravá škola a MIWANOVÉ 1
Domov
Sdílet:

Ceny za plnění cílů udržitelného rozvoje (SDGs) dnes získaly projekty Skutečně zdravá škola a MIWA, který se zaměřuje na omezování odpadu. Vítěze vybrali lidé v internetovém hlasování. V dalších kategoriích, o nichž rozhodovala odborná porota, si ocenění odnesla organizace Siriri za pomoc se vzděláváním dětí ve Středoafrické republice nebo mobilní aplikace Záchranka. Výsledky druhého ročníku soutěže dnes oznámili pořadatelé.

V kategoriích byznys a veřejná sféra vybírali lidé z pěti projektů, které z desítek přihlášených zvolila odborná porota. Nejčastějším tématem byznysových projektů bylo omezení odpadů a šetrné zacházení se zdroji. Vítězný projekt MIWA, jehož název vychází z anglického výrazu pro „minimum odpadu“, se snaží předcházet jeho vzniku. Podstatou je omezit v řetězci mezi velkoobchodem a spotřebitelem používání jednorázových obalů. Nahrazují je opakovatelně použitelné omyvatelné kapsle. „Náš systém předchází tvorbě obalového odpadu (precyklace) v celém dodavatelském řetězci, od výrobce až po domácnost,“ uvádí firma na svých webových stránkách.

V kategorii veřejná sféra se nominace týkaly hlavně vzdělávání. Mezi finalisty byla organizace provozující školy v Sýrii nebo projekt na zvyšování digitální gramotnosti u žen a dětí. O cenu se ucházela také organizace, která pomáhá mladým lidem z dětských domovů například s nástupem do práce. Vítězný projekt Skutečně zdravá škola učí děti, jak zdravě jíst, ale také jim přibližuje, odkud se jídlo na stůl dostane. „Pomáháme dětem získat představu o tom, odkud jídlo pochází a jak se pěstuje nebo vyrábí,“ charakterizuje svůj cíl organizace.

Cenu odborné poroty získala internetová aplikace ministerstva zemědělství, která pomáhá zemědělcům chránit půdu před erozemi. V kategorii mladých lídrů do 30 let zvítězili autoři aplikace pro mobilní telefon Záchranka, která umožňuje rychlé přivolání zdravotnické záchranné služby nebo horské služby. Další kategorií byla cena České rozvojové agentury. Odnesla si ji nezisková organizace Siriri za projekt Škola hrou ve Středoafrické republice.

Cílem soutěže je přiblížit české veřejnosti 17 cílů udržitelného rozvoje, které stanovila OSN. Týkají se ochrany životního prostředí i společenských témat. K jejich naplnění se zavázaly země OSN, podle organizátorů však není jen úkolem vlád.

Ceny za naplňování Cílů udržitelného rozvoje (SDGs) se v ČR poprvé udílely loni. V roce 2017 i letos anketu podpořila řada osobností. Do kampaně se zapojila například vědkyně Karina Movsesjanová, ředitelka české a slovenské pobočky společnosti Google Taťána le Moigne, ekonom Tomáš Sedláček, rybář Jakub Vágner, malíř Jan Saudek, herec a moderátor Lukáš Hejlík či zpěvačka a skladatelka Lenny. Ceremoniálu v Černínském paláci se jako čestný host zúčastnil dánský ministr financí Kristian Jensen, pod jehož resort spadá agenda udržitelného rozvoje.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Senát navrhne Zemanovi osobnosti k vyznamenání. Je mezi nimi i Zdena Mašínová

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články