Rusko musí prokázat, že likviduje rakety, požaduje NATO. USA hrozí vypovězením smlouvy

Jednání NATO

Rusko musí prokázat, že likviduje rakety, požaduje NATO. USA hrozí vypovězením smlouvyNové
Svět

Echo24

Severoatlantická aliance došla k závěru, že Rusko vývojem a rozmístěním rakového systému 9M729 porušuje smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF). Systém podle NATO představuje výrazné riziko euroatlantické bezpečnosti. V prohlášení to po svém úterním jednání uvedli ministři zahraničí členských zemí aliance. Spojené státy se za 60 dní přestanou řídit podmínkami smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF), pokud do té doby nezmění Rusko svůj přístup ke smlouvě a nezačne její podmínky plnit také. Moskva ale i nadále trvá na tom, že ustanovení dokumentu nijak neporušila.

„Jednoznačně podporujeme zjištění Spojených států, že Rusko porušuje své závazky plynoucí ze smlouvy INF,“ napsali ministři v prohlášení. Raketový systém podle NATO představuje výrazné riziko pro euroatlantickou bezpečnost.

Američané mají ve svém postupu jednoznačnou podporu všech zemí aliance. „Přistupujeme k tomu z několika důvodů. V první řadě proto, že kroky Ruska hluboce podkopávají bezpečnost Spojených států a bezpečnost našich spojenců a partnerů,“ vysvětlil Pompeo. Pro Spojené státy podle něj nemá smysl, aby zůstávaly svázány podmínkami dohody, které je omezují v případné odpovědi.

Americký ministr uvedl, že Moskva může smlouvu z roku 1987 zachránit, pokud v následujících 60 dnech začne její podmínky ověřitelným způsobem znovu plnit. Podle něj má nyní Rusko rozmístěno několik praporů těchto raket, jejichž dostřel z nich činí přímou hrozbu pro Evropu. „Rusko obrátilo trend snižování jaderného nebezpečí v Evropě, kde má Amerika desetitisíce vojáků a kde žijí a pracují miliony našich civilistů,“ zdůraznil Pompeo. V nebezpečí je podle něj také daleko větší počet občanů evropských zemí.

Moskva ale dnes obvinění USA znovu odmítla. „Rusko striktně dodržuje ustanovení smlouvy (INF) a americká strana to ví,“ prohlásila mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová.

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček uvedl, že není dlouhodobě možné, aby jedna strana smlouvu porušovala a druhá se jí řídila.

Ruské porušování podmínek dohody INF podle Pompea nelze vidět odděleně od dalších kroků na mezinárodní scéně, například v Gruzii, na Ukrajině, v Sýrii, při vměšování do voleb v jiných zemích či při pokusu otrávit někdejšího agenta Sergeje Skripala v britském Salisbury.

Americký ministr upozornil, že řada dalších zemí, třeba Čína nebo Írán, vůbec není INF vázána a mohou stavět zbrojní systémy, jaké chtějí. Podle Washingtonu není důvod nadále přenechávat takovou zásadní vojenskou výhodu státům jako je Čína, zvlášť když podobné zbraně mohou být využity k zastrašování USA či amerických spojenců v Asii. Pokusy o rozšíření dohody podle něj už přitom třikrát zklamaly.

Pompeo v úterý zdůraznil, že Spojené státy nadále nehodlají podporovat mezinárodní smlouvy, které podkopávají jejich vlastní bezpečnost, jejich zájmy a hodnoty. Pompeo upozornil, že Rusko smlouvu INF, domluvenou mezi USA a tehdejším SSSR, nezačalo porušovat jen tak z ničeho nic. Střely, které dohodu porušují, testuje Rusko podle amerického ministra na střelnici Kapustin Jar od poloviny prvního desetiletí 21. století.

Ministři zahraničí NATO ve společném prohlášení uvedli, že aliance a USA se pět let opakovaně pokoušeli s Ruskem o věci diskutovat, a to jak ve dvoustranných rozhovorech, tak na vícestranných fórech. „Rusko na naše obavy odpovídalo popíráním a mlžením. Rusko teprve nedávno vůbec uznalo existenci raketového systému, ale bez toho, aby poskytlo nutnou transparentnost nebo vysvětlení,“ uvedli ministři zemí aliance.

„Přes čtyři roky Moskva předstírala, že vůbec neví, o jaké střele Spojené státy mluví, a to přes to, že jsme poskytli rozsáhlé informace o jejích parametrech a historii testování,“ podotkl americký ministr. Rusko podle něj postoj změnilo až poté, co USA v listopadu loňského roku zveřejnily ruské označení systému. „Pak historku změnili a ze střely, která neexistuje, byla náhle existující střela, která ovšem podle nich odpovídala podmínkám smlouvy INF,“ uvedl.

Generální tajemník aliance Jens Stoltenberg v úterý také zopakoval, že Moskva by měla okamžitě propustit ukrajinské lodě a námořníky zadržované po incidentu v Kerčském průlivu. Aliance podle generálního tajemníka nadále plně podporuje ukrajinskou suverenitu a územní integritu a poskytuje i nadále Kyjevu silnou politickou podporu i praktickou pomoc s modernizací a posilováním ozbrojených sil. Stoltenberg také připomněl, že odpovědí na ruskou agresi vůči Ukrajině bylo největší posílení obranných schopností NATO na východě Evropy od konce studené války.

Moskva tvrdí, že systém pod dohodu INF nespadá. Smlouva mezi USA a tehdejším Sovětským svazem z roku 1987 zakazuje pozemní balistické rakety a řízené střely s dosahem 500 až 5500 kilometrů.

Čtěte více: Ukrajina žádá NATO o pomoc, stěžuje si na blokádu azovských přístavů

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.