Bez mobilů a chytrých hodinek, bez kamer. Jednání poslanců o Moskvě se nesmí dostat ven
KAUZA HAMÁČEK
Mimořádné jednání sněmovny, na kterém poslanci řeší zrušenou cestu vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) do Moskvy, probíhá v režimu tajné. To znamená, že do sálu smějí jen zákonodárci a několik dalších pozvaných, diskuze se nesmí přenášet ani nahrávat. Poslanci včetně Hamáčka museli odevzdat mobilní telefony, notebooky nebo i chytré hodinky. Podle informací médií chtěl údajně ministr vnitra v Rusku vyměnit zjištění v kauze Vrbětice za vakcínu Sputnik V.
Kromě členů dolní komory se schůze smějí účastnit už jen šéfové všech tří tajných služeb Jan Beroun, Marek Šimandl a Michal Koudelka, nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a policejní prezident Jan Švejdar.
Místopředseda sněmovny Vojtěch Filip (KSČM) z pozice řídícího schůze seznámil poslance s pravidly neveřejného jednání. Technici přerušili televizní přenos ze sálu na vnitřním okruhu i na internetu. Z jednání nebude pořizován ani stenozáznam.
Sněmovna projedná informaci předsedy vlády a místopředsedy vlády o plánované cestě do Moskvy. Jednání bude neveřejné, proto nebude k dispozici on-line přenos na Streamu 1. pic.twitter.com/uHF61ACqYq
— Poslanecká sněmovna (@snemovna) May 4, 2021
Filip upozornil poslance na to, že podle zákona o utajovaných skutečnostech je každý, kdo má přístup k utajované informaci, povinen zachovávat o ní mlčenlivost. Porušení této povinnosti by se řešilo podle trestního zákoníku, prohlásil. V sále navíc nemohou být zařízení schopná záznamu, jako jsou mobilní telefony, notebooky nebo takzvané chytré hodinky. „V případě jednání o utajovaných informací se postupuje podle zákona číslo 412/2005 Sb., o ochraně utajovaných informací a o bezpečnostní způsobilosti. V případě, že řečník, člen vlády nebo poslanec chce hovořit o utajovaných informacích, je nutné to předem oznámit, včetně stupně utajení informace. Předsedající následně přeruší schůzi na nezbytně nutnou dobu pro poradu s bezpečnostním útvarem Kanceláře Poslanecké sněmovny,“ uvedl Filip.
Mobilní telefon musel odevzdat i Hamáček. „Kolegyně, kolegové, já se pokusím doplnit to, co tady nezaznělo. Pokud se bavíme o stupni utajení těch dokumentů, které procházely tím jednáním, tak tam se objevovaly dokumenty až do stupně T, to znamená tajné,“ dodal Hamáček. Ochranná služba také uzavřela obě galerie a celý prostor před jednacím sálem. Galerie pro veřejnost je uzavřená už řadu měsíců kvůli epidemii nového koronaviru.
Před vynuceným "detoxem" stihli situaci okomentovat i někteří poslanci. Zatímco předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová si pochvalovala, že navržený bod diskuze o Hamáčkově zrušené cestě prošel, poslance hnutí ANO Patrika Nachera zřejmě více tížila odevzdaná technika. „Neveřejné a tajné jednání PSP, v sále nesmíme mít počítače, ani mobily. Tak za dvě hodiny na shledanou,“ napsal na Twitter.
Kauza Vrbětice
Server Seznam Zprávy v úterý uvedl, že Hamáček chtěl v Rusku vyměnit informace související s útokem na muniční sklady ve Vrběticích na Zlínsku za dodávky vakcíny proti covidu-19 Sputnik V a za uspořádání summitu amerického a ruského prezidenta v Praze. Hamáček to popírá.
Na neveřejném jednání se sněmovna může usnést zejména tehdy, když projednává utajované otázky související s obranou nebo bezpečností státu nebo jiné závažné utajované skutečnosti. Neveřejné schůze se mohou kromě poslanců účastnit i prezident a ministři. Ostatní mohou být přítomni jen se souhlasem sněmovny.