Trh s nemovitostmi je zamrzlý. Nepomůže ani snadnější dostupnost hypoték
Realitní trh
Koronavirová krize donutila centrální banku k snižování úrokových sazeb a také k postupnému uvolňování přísných pravidel pro získání hypotéky. Česká národní banka tím reagovala na zamrzlou situaci na trhu, kdy klesá zájem lidí o nové bydlení. Nově tak zájemci o nemovitosti nemusí mít našetřeno 20 procent vlastních prostředků ale pouze 10 procent. Ekonomové ale nejsou příliš optimističtí a uvolněná pravidla v současné době nebudou tak lákavá.
Centrální banka kromě deseti procent vlastních prostředků uvolnila pravidla i v poměru celkové dluhové služby a čistého měsíčního příjmu žadatele o úvěr z 50 na 45 procent. Zároveň ČNB také zrušila poměr výši dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr. Důvodem podle guvernéra banky Jiřího Rusnoka mělo být, že současná zasažená ekonomika pandemií koronaviru by obsahovala moc přísná pravidla pro možné zájemce.
To však podle ekonomů nebude stačit. Nynější krize je podle nich tak velká, že lidé spíše budou šetřit než se zatěžovat dlouhodobými hypotékami. „Nedomnívám se, že by změna parametrů ČNB v současné mimořádné situaci něco výrazně změnila a trh mohla oživit. Část domácností bude řešit výpadky příjmů a i ty domácnosti, kterých se prozatím bezprostředně opatření proti šíření Covid-19 nedotkly budou z titulu očekávané recese podstatně opatrnější. Mírná úprava parametrů ČNB tak velmi pravděpodobně velké změny nepřinese,“ řekl pro Echo24 hlavní ekonom ING Jakub Seidler.
Komerční banky navíc většinou vyčkávají a v současné době zvažují, komu poskytnout hypotéku. Podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka je navíc pravděpodobné, že banky si svá interní pravidla pro získání hypotečního úvěru zpřísní. Nebudou se tak řídit doporučením centrální banky.
„Realitní trh bude po nějakou dobu zamrzlý. Potenciální kupující budou čekat na zlevnění nemovitostí. Naopak potenciální prodávající nebudou chtít zlevňovat a budou vyčkávat, až se krizová situace uklidní. Lze tedy očekávat, že si lidé budou brát jen minimum hypotečních úvěrů,“ řekl pro Echo24 Křeček.
Developeři naopak rozhodnutí centrální banky pochvalují a slibují si od něj pozitivní dopady. „Opatření centrální banky povede k oživení hypotečního a realitního trhu. Zatímco zpřísněná opatření, která platila od října roku 2018, znamenala stopku přibližně pro jednu třetinu zájemců, nyní se pro mnoho potenciálních žadatelů situace výrazně mění, a to k lepšímu. Dobrá zpráva je to zejména pro mnoho mladých lidí, kteří potřebují financovat například svoje první bydlení a nedisponují úsporami ve výši 20 procent hodnoty zastavované nemovitosti. Právě tento parametr dělal v minulosti žadatelům největší starosti. Při průměrné ceně pražské novostavby 7,2 milionu korun to znamenalo, že museli mít lidé naspořeno přes 1,4 milionu korun. Nyní bude stačit jen polovina,“ uvedla výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková.
Podle hlavního ekonoma finanční skupiny Roklen Dominika Stroukala jsou změny velmi výrazné a pro některé zájemce mohou být skutečně zásadní. „Lidé samozřejmě šetřit budou a hypotéky si brát nebudou tak moc, jak by Česká národní banka chtěla, ale najdou se lidé, kterým to pomůže. Současná krize má i odvětví, v kterých se daří, kde se nabírá a práce je jistá, takže není důvod, aby si tito lidé nemohli dovolit hypotéku, navíc když se na trhu začíná objevovat více nemovitostí a ceny můžou začít i klesat,“ řekl pro Echo24 Stroukal.
Banky jsou zatím opatrné a na zmírnění limitů zatím nereagují. „Zatím jde o zcela novou informaci, která přichází v momentě, kdy zároveň rostou rizika. Jak k této nové informaci jako banka přistoupíme, bude otázkou nadcházejících dní,“ uvedla mluvčí Raiffeisenbank Petra Kopecká. „V nejbližší době tuto změnu vyhodnotíme a rozhodneme, jak ji promítneme do schvalovacích postupů,“ řekl generální ředitel Hypoteční banky Jiří Feix. Podobně je na tom i Česká spořitelna či Moneta.