Pražští radní rozhodli o vypovězení smlouvy s Pekingem
Smlouva s Pekingem
Rada hlavního města v pondělí rozhodla vypovědět sesterskou smlouvu s Pekingem. Důvodem je neochota čínské strany jednat s pražským vedením o vyškrtnutí klauzule o uznání jedné Číny. Smlouvu s Pekingem schválila Praha pod vedením primátorky Adriany Krnáčové (ANO) v únoru 2016. Proti znění smlouvy byla tehdejší opozice. Vypovězení smlouvy musí ještě projednat zastupitelé.
Současné vedení Prahy vyzvalo Peking k jednání o vyškrtnutí zmíněné části letos v lednu. Vyjednávání se vedlo korespondenčně. Čínská strana na opakované návrhy o vyjmutí článku tři reagovala odmítavě, na poslední urgenci nereagovala, což vedlo vedení města k návrhu celou smlouvu vypovědět. Zástupci Číny několikrát uvedli, že postoj Prahy poškozuje česko-čínské vztahy.
Podle předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila Praha spolupráci s Čínou kategoricky neodmítá, důležitá je pro ní ale oblast týkající se lidských práv. „Rada hl. m. Prahy právě vypověděla sesterskou smlouvu s Pekingem. Spolupráci s Čínou neodmítáme. Není ale žádný důvod k tomu, aby podmínkou oboustranné spolupráce bylo uznání politiky jedné Číny. Dodržování lidských práv je pro nás zásadní,“ napsal Jiří Pospíšil na Twitteru.
Radní v pondělí doplnila, že pokud zastupitelé příští týden výpověď smlouvy schválí, primátor ji hned poté odešle do Číny. „Tím bude celá záležitost v tomto roce ukončena,“ řekla. „Myslím si, že na říjnovém zastupitelstvu bude mít tento tisk podporu napříč celým politickým spektrem,“ dodala předsedkyně zastupitelského klubu Pirátů Michaela Krausová.
Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) v pondělí ČTK řekl, že rozhodnutí rady respektuje, jde o záležitost samosprávy. Za zahraniční politiku ale zodpovídá vláda a na její pozici se nic nemění. Praha by podle něj neměla mít ambice zasahovat do české zahraniční politiky. Prezident Miloš Zeman v neděli na Frekvenci 1 poznamenal, že Praha má víc než dost problémů, kterými by se měl primátor Zdeněk Hřib (Piráti) zabývat.
Na postup Prahy Čína zareagovala kromě veřejných deklarací i tím, že začala rušit domluvená vystoupení pražských souborů, například Pražské komorní filharmonie. Jednalo se však i o rušení vystoupení souborů, které Praha nezřizuje a její jméno mají pouze v názvu.
Spor o smlouvu mezi Pekingem a Prahou zasáhl vztahy s Čínou, které už předtím nebyly ideální. Před rokem do nich zasáhlo varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost před výrobky čínských firem Huawei a ZTE. Čína se proti tomu ohradila a čínský velvyslanec o věci jednal s Babišem, premiér následné výroky diplomata označil za lži.
Podle Svazu průmyslu a dopravy ČR se dosud nepodařila naplnit očekávaní ohledně přislíbených investic Číny v Česku. Nedaří se podle něj ani odstraňovat bariéry pro vstup českých firem na čínský trh.
Smlouva s Čínou z roku 2016 zakotvuje kulturní a hospodářskou spolupráci mezi oběma městy. Právě kvůli třetímu článku smlouvy, hovořícímu o politice jednné Číny, smlouva sklidila vlnu kritiky. Tehdejší opozice z řad TOP 09 a ODS uváděla, že podobné klauzule do smluv mezi městy nepatří a nemá ji tam kromě Prahy žádné z evropských měst.