1 Volby v Praze 12

Piráti chtějí na jihu Prahy sestavit koalici bez ANO a ODS

NOVÉ

Témata: ,

V Praze 12 se rýsuje koalice Pirátů, kteří kandidovali s podporou Zelených, s TOP 09 a Změnou pro Prahu 12 složené z KDU-ČSL, STAN a nezávislých kandidátů. ČTK to sdělil Lukáš Findeis, lídr vítězné kandidátky Piráti s podporou Zelených. Mimo radu by tak zůstaly ANO, ODS a KSČM.

„Sešli jsme se s ANO, podruhé se Změnou a TOP 09 a pak jsme měli trojstranné jednání se Změnou a TOP 09. Je to pro nás preferovaná varianta, ale ještě není jasné, jestli tato koalice vznikne. Dnes to budeme řešit na schůzi pirátského zastupitelského klubu,“ uvedl Findeis.

Do středy se zastupitelé za Piráty a Zelené setkali se všemi ve volbách úspěšnými stranami s výjimkou dvou zastupitelů za KSČM. S nimi odmítli jednat o koalici i představitelé ODS a TOP 09. Jinak tyto strany absolvovaly jednání se všemi subjekty, které získaly zastoupení v novém zastupitelstvu.

Piráti ve volbách získali deset mandátů, po sedmi křeslech získaly kandidátky ANO a ODS. Uskupení složené z KDU-ČSL, STAN, Konzervativní strany a nezávislých Změna pro Prahu 12 obsadilo pět křesel, TOP 09 čtyři a poslední dva mandáty získala kandidátka sdružení komunistů a nezávislých kandidátů Občané dvanáctky.

Volby na podzim 2014 vyhrálo v Praze 12 hnutí ANO, které získalo devět mandátů. Druhá byla Změna pro Prahu 12 se ziskem sedmi mandátů a třetí TOP 09 měla šest zastupitelů. ČSSD obsadila čtyři křesla, po třech získali ODS, KSČM a Zelení s podporou Pirátů a LES.

Koalici tehdy sestavily ANO, ČSSD a Změna pro Prahu. Domluvily se na tom, že starostku Danielu Rázkovou (KDU-ČSL/Změna pro Prahu 12) v polovině období vystřídá Milan Maruštík z ANO, což se v listopadu 2016 stalo. V dubnu 2017 zastupitelstvo odvolalo Rázkovou z rady spolu s dalším radním za Změnu pro Prahu 12. Uskupení přešlo do opozice. O pět měsíců později zastupitelé odvolali radního Michala Pince (ANO) a před volbami Františka Adámka (ČSSD).

Praha 12, kde žije zhruba 56.250 obyvatel, je na jihu hlavního města. Městská část zahrnuje celá katastrální území Cholupic, Kamýku, Komořan, Modřan a Točné.