Rozladěný Středula líčí jednání s Babišem: Musel jsem se jít projít ven

PREMIÉR ŘEŠÍ KRIZI

Rozladěný Středula líčí jednání s Babišem: Musel jsem se jít projít ven
Šéf odborů Josef Středula Foto: Úřad vlády
1
Domov

edi Echo24

Velké rozladění z jednání s předsedou vlády Andrejem Babišem (ANO) přiznal šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Jednání tripartity o tom, jak čelit narůstajícím číslům koronavirové nákazy, následovalo po jednání premiéra s opozičními stranami. Středula řekl, že byl svědkem chování, které „zatím neumí vyhodnotit“ a které musel „rozchodit“. Předák odborů poté popsal, jaký chaos panuje na jednání se členy vlády.

„Z dnešního jednání s premiérem jsem ale slušně řečeno rozladěný. Chtěli jsme znát konkrétní plány a řešení velmi vážné situace. Místo toho jsem byl svědkem něčeho, co zatím neumím vyhodnotit. Musel jsem se jít projít ven…,“ napsal ve středu večer šéf největší odborové centrály Středula na Twitteru.

Středula své rozladění poté vysvětloval, že očekával daleko tvrdší opatření, které ale ovšem nepřišlo. „Řešíme otázkou samostěrů, ale já vůbec nevím, co to je za progres. Vždyť o tom jsme se bavili před třemi týdny. To není řešení. Epidemiologové říkají, že pokud někdo chce vyloučit či potvrdit přítomnost viru, tak jediným řešením je PCR test,“ řekl pro ČT Josef Středula.

Podle Středuly ale chování premiéra neodpovídá skutečnému stavu. „Dokonce si ministři před námi vysvětlovali, zda něco bylo přijato nebo ne, zda se někde objevilo nějaké datum, či ne. Ptali se dokonce nás. My jsme ale odpovídali, že nikdo nemůže nařídit povinnost provádět testování zaměstanců. A že pokud, tak ať si to prověří, protože ministerstva na to mají celé týmy i Legislativní radu vlády, aby se neděly věci, které jsou protiústavní. My jsme je na to upozornili, že zaměstnavatel nemůže takovéto věci dělat v takové šíří,“ řekl pro ČT Středula.

Odborový předák pak popsal jednání, kdy došlo ke slovní přestřelce mezi těmi, co jednali. „To pan premiér umravňoval, že jestli se chtějí přít, tak mimo místnost. Záhy učinil to, že se s členem vlády dostal do křížku. Já jsem byl ten, který do toho vstoupil a řekl, že to není věc, která by tu měla být,“ dodal Středula.

Ke kritice se přidal i lidovecký poslanec Marian Jurečka. „Ten pocit mám velmi podobný, jen jsem jej získal asi o dvě hodiny dříve,“ reagoval na Středulovu poznámku. Nepřímo tím odkázal na předchozí jednání Andreje Babiše s opozicí.

Do debaty se zapojil i pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). „Jestli máte takový ten pocit, že nešlo ze strany pana premiéra o jednání s cílem se na něčem dohodnout, ale o soukromou reprízu nedělního „Čau lidi“, tak to mívám po videokonferencích s panem premiérem také,“ přidal svůj postřeh.