1 Trapas premiérky

Faux pas. To jsem ráda, že jsem v Prištině, řekla rumunská premiérka v Podgorici

NOVÉ

Témata:

Z ostudy kabát má rumunská premiérka Viorica Dancilaová, která se ve středu v hlavním městě Černé Hory Podgorici rozplývala nad tím, že může být na návštěvě v Prištině, což je ovšem metropole Kosova. Informovala o tom rumunská média a agentura APA připomněla, že to zdaleka není první mezinárodní trapas šéfky rumunské vlády.

Dancilaová na společné tiskové konferenci se svým černohorským protějškem Duškem Markovičem v Podgorici pronesla, že má radost z toho, že je „zde v Prištině“. Oficiální tlumočnice se sice pohotově pokusila nepříjemné „přeřeknutí“ premiérky zaretušovat a „v Prištině“ přeložila „v Podgorici“, avšak rumunskému tisku to neuniklo a kvůli tomu šéfku vlády „vychutnal“.

Dokonce i jinak nesebekritická vládnoucí Sociálnědemokratická strana (PSD) shledala nutným, aby její mluvčí přiznal, že se premiérka dopustila „závažného diplomatického faux pas“. O něco později pak vláda z webu odstranila videozáznam tiskové konference v Podgorici.

V Rumunsku je Dancilaová považována za pouhou nastrčenou loutku šéfa PSD Livia Dragney, který se sám nemohl stát premiérem, protože byl pravomocně odsouzen za podvody. V Podgorici ale každopádně nešlo o její první nepříjemný diplomatický přešlap.

V červnu například při návštěvě estonského premiéra Jüriho Ratase si před kamerami nemohla vzpomenout na jméno svého hosta. Předtím v květnu zaskočila jiného hosta, předsedu chorvatské vlády Andreje Plenkoviče, když nepočkala na přehrání státní hymny jeho země. Loni se Dancilaová ještě jako europoslankyně vyznamenala, když v rozhovoru s novinářem označila Írán a Pákistán za členy Evropské komise, připomněla APA.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Svobodná Evropa se kvůli fakenews vrací do Rumunska a Bulharska


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.