Žádný alkohol v Kataru. Fotbalový šampionát se zákazem zapíše do historie
MISTROVSTVÍ SVĚTA V KATARU
Letošní mistrovství světa ve fotbale bude poprvé v historii bez alkoholu. Katarští činovníci tak poměrně nečekaně rozhodli v pátek ráno.
Už v neděli vypukne v Kataru fotbalové mistrovství světa. Dauhá bude podle oficiálních zdrojů hostit více než 1,5 milionu fanoušků. Vzhledem k tomu, že jde o první MS ve fotbale na Blízkém východě, bude mít šampionát odlišnou podobu, než je zvykem. Milovníci piva si třeba alkohol na stadionech nekoupí.
Původně se mělo v Kataru prodávat pivo od americké značky Budweiser, a to u stadionů ve speciálních zónách tři hodiny před výkopem a hodinu po zápase. Katar podle agentury Reuters oznámil dva dny před zahájením šampionátu, že se na stadionech nebude nakonec prodávat žádné alkoholické pivo.
„Pro FIFA je dnešní rozhodnutí Kataru „políčkem“, a to z více důvodů. Zaprvé, komplikuje sponzoring amerického Budweiseru. Velká americká pivovarnická skupina patří ke klíčovým sponzorům šampionátů. Její příslušný kontrakt s FIFA zní na 75 milionů dolarů, což je v přepočtu takřka 1,8 miliardy korun. Počítala s tím, že bude své pivo prodávat právě i při zápasech,“ uvedl ekonom Lukáš Kovanda.
Alkohol je v Kataru přísně zakázaný
Alkohol je v Kataru přísně zakázaný a jeho konzumace na veřejnosti může vést k pokutě až 3000 riálu (v přepočtu 20 000 Kč) nebo odnětí svobody až na šest měsíců. Alkohol si mohou zakoupit jen cizinci a to v několika licencovaných obchodech v hlavním městě Dauhá. Účastníci MS ve fotbale si nebudou moci do Kataru s sebou zabalit ani vlastní alkoholické nápoje. Zákaz platí i pro alkohol zakoupený v bezcelních zónách. Šéf katarského výboru pro bezpečnost uvedl, že Katar zavedl „specifická opatření” proti každému, kdo se snaží propašovat do země alkohol.
Rovněž se doporučuje fanouškům nevozit si do muslimské země vepřové výrobky, elektronické cigarety nebo drogy. Britská ambasáda v Dauhá ve svém průvodci pro návštěvníky uvádí, že i v případě držení drog v malém množství hrozí přísné tresty, jako jsou peněžní pokuty, vězení nebo deportace. Turistům dále doporučuje, aby si ověřili legálnost léků v Kataru. Sexuální pomůcky, pornografické materiály, náboženské knihy a vaporizéry jsou také na seznamu nepovolených položek.
Oblečení a kultura
Katar je oproti okolním arabským zemí volnější, co se týče oblékání turistů. Nicméně od návštěvníků očekává respekt k místní kultuře tím, že se nebudou na veřejnosti příliš odhalovat. Ženy nemusí mít zahalené vlasy. Obecně se doporučuje ženám i mužům mít zakrytá ramena a kolena. Na turistických místech se pravidla odívání příliš nekontrolují narozdíl od vládních budov nebo nákupních center, kam je zakázané vstoupit v šortkách, minisukni nebo tílku. Plavky jsou povolené pouze v hotelech.
Podávání ruky s opačným pohlavím není v Kataru běžné, proto je lepší počkat, až místní nabídne podání ruky první. Při diskuzích o náboženství a politice s místními obyvateli je důležité počínat si obezřetně. Urážka královské rodiny je považována za trestný čin. Stejně citlivé je to s fotografováním vojenských nebo náboženských oblastí.