Rozkaz zněl jasně. Vojáci se museli naočkovat i přes zrušenou vyhlášku
POVINNÉ OČKOVÁNÍ
Vyhláška ministerstva zdravotnictví o povinném očkování dopadla nejtvrději na vojáky. Ministerstvo ji sice v polovině ledna zrušilo, rozkaz, který vydal náčelník Generálního štábu AČR Aleš Opata, však nadále trval. Vojáci tak měli povinnost absolvovat alespoň první dávku očkování proti covidu-19 nejpozději do konce ledna i přesto, že bylo jasné, že očkování pro vojáky, policisty, hasiče a zdravotníky povinné od 1. března nakonec nebude.
Generální štáb Armády ČR nestáhl svůj rozkaz o povinném očkování ani ve chvíli, kdy bylo jasné, že očkování nejen pro vojáky, ale i další vybrané profesní skupiny povinné nebude. Povinnost měla podle vyhlášky ministerstva zdravotnictví platit od 1. března. Premiér Petr Fiala (ODS) oznámil zrušení vyhlášky už 19. ledna s tím, že vláda neshledala žádné důvody, proč povinné očkování nařizovat.
V tu chvíli už bylo přes 90 procent vojáků naočkováno. Generální štáb totiž rozkazem, který se měl odvíjet od zmíněné vyhlášky, kterou vydalo ministerstvo zdravotnictví ještě pod vedením Adama Vojtěcha (ANO), požadoval po vojácích očkování alespoň první dávkou do konce ledna. Fakt, že vyhláška byla zrušena, ale následně nezohlednil. Podle mluvčí generálního štábu Magdaleny Dvořákové proto, že o zrušení vyhlášky bylo ministerstvo obrany informováno až posledního ledna. Rozkaz by měl být stažen v nejbližší době. To ovšem nic nemění na tom, že téměř všichni vojáci už očkování z uvedených důvodů do konce ledna podstoupili. Malá část z nich se i přesto rozhodla postavit na odpor, podle některých jde o nezákonný zásah státu do zdraví jednotlivce. Jsou mezi nimi i vyznamenaní z bojových misí v Afghánistánu a dalších zemí.
Advokát Zdeněk Koudelka zastupuje asi dvacítku takových. „Jejich nadřízení jim říkali, že mohou být kázeňsky stíháni, že mohou být trestáni pro neuposlechnutí rozkazu i v rámci trestního řízení. Hrozili jim závažným postihem,“ řekl pro deník Echo24 Koudelka. „Moji klienti k očkování nešli. Pokud by to někdo postihoval kázeňsky, nebo dokonce trestně, tak bychom se proti tomu velmi ostře bránili,“ dodává s tím, že zatím není jasné, jestli má armáda v plánu „neposlušné“ vojáky v této věci zpětně postihovat.
„Od 19. ledna znal Generální štáb záměr zrušit vyhlášku o povinném očkování. Mohli reagovat dříve, protože vojáky dostávali do situace, kdy byli povinni uposlechnout rozkaz, který neplynul z té vyhlášky. Protože ta vyhláška říkala, že vojáci, policisté, hasiči a tak dále musí být naočkování do konce února. A pouze armáda si vymyslela, že musí mít první dávku do konce ledna, takže to mohli zrušit v podstatě hned,“ vysvětluje Koudelka.
Policie ani hasiči v době, kdy se ještě předpokládalo, že vyhláška skutečně nabude účinnosti od 1. března, svým zaměstnancům žádné datum, do kdy musí být naočkováni první, nebo druhou dávkou vakcíny nestanovovali. Podle vyjádření Policejního prezidia to bylo čistě na dobrovolné bázi, na které to zůstane i nadále. I tak mělo už začátkem roku v řadách policistů dokončené očkování zhruba 85 procent, podobně i u hasičů. Asi 30 procent z nich podstoupilo dokonce i třetí (tzv. posilující) dávku očkování. Číslo už se ale dále nenavyšovalo.
Ohledně rozkazu o povinném očkování vojáků rozhodoval nejméně ve dvou případech i Městský soud v Praze, a to ještě předtím, než bylo jasné, že vyhláška bude zrušena. U dvou vojáků, příslušníků vrtulníkové letky, rozhodl o vydání předběžného opatření. „Městský soud v Praze dne 17. ledna 2022 uložil předběžným opatřením, tzn. prozatímně, žalovanému správnímu orgánu (Ministerstvo obrany ČR – pozn. red), aby se vůči oběma žalobcům zdržel pokynů k očkování proti nemoci soudcovi až do vydání věcného rozhodnutí o žalobě,“ potvrdil pro Echo24 mluvčí soudu Adam Wenig. O nejednotných rozhodnutích soudu jsme psali více už v polovině ledna.