Slovenské prezidentské volby

Slovenské prezidentské volby

Slovenské prezidentské volbyNOVÉ
Maroš Šefčovič a Zuzana Čaputová Foto:

Foto: Facebookové stránky obou kandidátů

2
Onlines

Echo24

23:42 Šefčovič uznal porážku

Maroš Šefčovič už uznal porážku ve volbách a gratuloval Zuzaně Čaputové. Oznámil to na tiskové konferenci. „Přeji paní prezidentce i Slovensku to nejlepší. Vždy budu pracovat pro Slovensko, vždy budu přát Slovensku to nejlepší,“ řekl Šefčovič novinářům.

23:25 Čaputová míří k vítězství 

Právnička Zuzana Čaputová podle předběžných výsledků z téměř dvou pětin volebních okrsků jasně vede v dnešním druhém kole prezidentských voleb na Slovensku před svým soupeřem, místopředsedou Evropské komise Marošem Šefčovičem v poměru 57,91 ku 42,08 procentům hlasů. Uvedl to slovenský statistický úřad na svém webu o výsledcích prezidentských voleb. 

23:09 Čaputová si věří

„Netřeba se bát, bude to dobré,“ napsala Čaputová na facebooku po zveřejnění prvních výsledků. 

 

22:55 Čaputová drží náskok

Při necelých 14% sečtených okrsků má Zuzana Čaputová přes 57 % hlasů. 

22:45 Je sečteno 5 % hlasů

Po sečtení prvních 5 % hlasů vede Čaputová. Zatím získala zhruba 57 % hlasů

22:38 První výsledky mluví pro Čaputovou

Po sečtení prvních okrsků (méně než jednoho procenta z celku) vede zatím Čaputová nad Šefčovičem v poměru 60:40. Jde však o teprve první čísla  

22:14 Průzkumy favorizují zvolení Čaputové prezidentkou Slovenska

Krátce před dnešním rozhodujícím kolem přímé volby slovenského prezidenta se větší podpoře u veřejnosti těšila právnička Zuzana Čaputová než její soupeř eurokomisař Maroš Šefčovič. Výsledky průzkumů agentur Focus a Median SK se ale liší.

V průzkumu agentury Focus, která sbírala data ve čtvrtek a v pátek pro televizi Markíza, Čaputovou podporovalo 55,2 procenta dotázaných, místopředsedu Evropské komise Šefčoviče zbylých 44,80 procenta. Agentura Median SK v průzkumu pro veřejnoprávní Rozhlas a televizi Slovenska dává Čaputové 60,5 procenta a Šefčovičovi 39,5 procenta. Výsledky anket zveřejnily televize po skončení dnešního druhého kola voleb hlavy státu.

22:00 Volební místnosti na Slovensku se uzavřely

Následuje sčítání hlasů. Podle průzkumu agentury Median by volby měla vyhrát Zuzana Čaputová. 

16:40 Favoritka Čaputová se za vítěze předem nepovažuje

Favoritka slovenských prezidentských voleb Zuzana Čaputová očekává těsnější výsledek rozhodujícího kola přímé volby než prvního kola hlasování, které před dvěma týdny s výrazným náskokem vyhrála. Pětačtyřicetiletá právnička Čaputová se předem za vítěze nepovažuje. Do druhého kola voleb hlavy státu postoupila s místopředsedou Evropské komise Marošem Šefčovičem. „Protože jsme už jen dva kandidáti, tak poměr hlasů se rozděluje mezi dva. Očekávám spíše těsnější výsledek, uvidíme v čí prospěch. Jsem zvědavá na výsledek, doufejme, že to bude dobré,“ řekla Čaputová poté, co odvolila

14:00 První volební okrsek doufá ve větší účast, minule přišlo 1,23 procenta

Volební okrsek číslo 1 v obci Markušovce si v prvním kole prezidentských voleb odnesl nelichotivé prvenství.. K volebním urnám tam přišlo 13 voličů, z toho se takřka polovina skládal z čolenů volební komise. Účast 1,23 procenta byla nejnižší v regioně. Představitelé obce doufají, že druhé kolo bude silnější.  

12:15 Volili i Pellegrini či sám Ševčovič

Kandidát Maroš Šefčovič odvolil dopoledne v základní škole Alexandra Dubčeka v Bratislavě. Zuzana Čaputová už dříve avizovala, že volební místnost navštíví až odpoledne. Svůj hlas odevzdal už také slovenský premiér Peter Pellegrini.

11:45 Kiska už odvolil, vyzývá Slováky, aby šli k urnám

Andrej Kiska, který tráví v úřadu slovenské hlavy státu poslední dny, odvolil v sobotu dopoledne. Na sociálních sítích vyzval Slováky, aby si našli čas a dorazili do volebních místností, protože země podle něj potřebuje politiky, kteří budou bojovat za slušné Slovensko. „Budoucí prezident anebo prezidentka potřebuje silný mandát. Čím větší podporu od lidí dostane, tým silnější bude závazek vykonávat funkci zodpovědně, spravedlivě, s úctou a pokorou,“ napsal na Facebooku.

11:25 Rozhodne volební účast, míní Ševčovič

Výsledek rozhodujícího kola bude záviset na volební účasti. Novinářům to řekl místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič, který do druhého kola přímých voleb hlavy státu postoupil spolu právničkou Zuzanou Čaputovou. „Bude to záležet od toho, jaká bude volební účast. Apeluji na to, aby účast byla co nejvyšší,“ nechal se slyšet Šefčovič. V prvním kole přitom za Čaputovou zaostal přibližně o 20 procent.

08:00 Kampaň se bez kontroverzí neobešla

Kampaň před druhým kolem byla méně vyhrocená než před volbou hlavy státu v roce 2014, ale vypjaté momenty se našly. Šefčovič, který kandiduje s podporou nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie expremiéra Roberta Fica, v televizních duelech například zpochybňoval koncipientskou praxi soupeřky. Čaputová v reakci tvrdila, že při přípravě na povolání advokátky zákony neporušila.

07:00 Čaputová, nebo Ševčovič?

Slováci od sedmi hodin rozhodují o tom, zda novým prezidentem země bude právnička Zuzana Čaputová nebo místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič. Favoritkou je pětačtyřicetiletá Čaputová, která první kolo voleb přesvědčivě vyhrála. Volební místnosti se zavřou dvě hodiny před půlnocí, následně začne dílčí výsledky hlasování zveřejňovat statistický úřad. Výsledky volby by měly být známy v noci na neděli.

SOBOTA 30. BŘEZNA 2019