3 Pelíšky v podání TOP 09 a STAN

„Rozšířil se nám tady takový nešvar.“ TOP 09 a STAN sázejí před volbami na Pelíšky

VIDEO UVNITŘ

Témata: , ,

Slavný český film Pelíšky režiséra Jana Hřebejka se stal předlohou pro volební kampaň. S předvolebním klipem právě na motiv Pelíšků totiž přišlo volební uskupení Spojenci pro Evropu, tedy TOP 09 a hnutí STAN. V klipu vystupuje herečka Eva Holubová coby učitelka a až na pár odchylek opakuje známou filmovou scénu z třídních schůzek. Jenom rodiče žáků tentokrát nahradili kandidáti či představitelé stran z volebního uskupení, a nepěkné slovíčko „prcat“ je zaměněno za „brexit“.

„Rozšířil se nám tady takový nešvar,“ začíná klip slavnou hláškou herečky Evy Holubové ve filmu Pelíšky. Sama herečka svoji starou roli zahrála i nyní ve volebním klipu Spojenců pro Evropu, což je volební blok TOP 09, STAN a dalších stran. Onen nešvar, kterým bylo ve filmu Pelíšky slovo „prcat“ je však nyní nahrazen slovem „brexit“, tedy vystoupení Velké Británie z Evropské unie.

Rodiče žáků v klipu nahradili jednotliví kandidáti a představitelé uskupení. S učitelkou tak hovoří bývalá poslankyně Kateřina Bursíková Jacques, šéf TOP 09 Jiří Pospíšil či europoslanec za STAN Stanislav Polčák. Za nimi jsou pak ve třídě vidět například donedávna předseda hnutí STAN Petr Gazdík, nynější šéf Strany Zelených Petr Štěpánek nebo europoslanec Luděk Niedermayer. Ti se ptají, odkud to „jejich děti mají“ a zda slovo „brexit“ používají všichni, na což rozlobená Holubová ke zděšení ostatních odpovídá, že ano. Až na pár výjimek tedy prakticky totožná scéna jako z Pelíšků.

V původní scéně v Pelíšcích do třídy vejde jeden z otců žákyň školy v podání Jiřího Kodeta. V klipu jej nahrazuje herec Jan Hrušínský, který však místo dcery hledá „proevropskou třídu“. Když se dočká souhlasu od rodičů-kandidátů, tak jeho pozornost zaujme právě ono slovíčko „brexit“, které však Holubová rychle zakryje podobně, jako tomu bylo v původním filmu. 

Ovčáček v klipu? Záleží na fantazii, říká mluvčí

V další scéně klipu pak Hrušínského na chodbě osloví muž, který svou podobou a doplňky připomíná Jiřího Ovčáčka, tiskového mluvčího prezidenta Miloše Zemana. Muž Hrušínskému opakuje filmovou repliku herce Jaroslava Duška: „Hledáš něco soudruhu?“ Hrušínský na tuto otázku reaguje stejně šokovaně jako Jiří Kodet v Pelíškách a stejně jako on také tázající se postavu praští holí.

Možné parodování Jiřího Ovčáčka mluvčí TOP 09 Lenka Brandtová deníku Echo24 nepotvrdila, ale ani nevyvrátila. „Dle tvůrců spotu záleží na fantazii každého člověka, koho si v závěrečné scéně představí,“ sdělila deníku Echo24 Brandtová.

Původní scénu z filmu režiséra Jana Hřebejka si můžete připomenout zde.

Na kandidátce jsou i Zelení

Volební uskupení Spojenci pro Evropu zahrnuje nejen TOP 09 a hnutí STAN, ale také Stranu zelených, Liberálně ekologickou stranu a několik regionálních stran a hnutí. Jedničkou do voleb je předseda TOP 09 Jiří Pospíšil a dvojkou je dosavadní europoslanec za STAN Stanislav Polčák. Na kandidátní listině jsou také další europoslanec Luděk Niedermayer, předseda Zelených Petr Štěpánek či bývalí poslanci Marek Ženíšek, Gabriela Pecková a Kateřina Bursíková Jacques. Ta se proslavila zejména trapasem v pořadu Jana Krause Uvolněte se prosím, když mu nedokázala odpovědět, co to je biomasa.

Volby do Evropského parlamentu se v Česku konají od 24. do 25. května. Voliči budou rozhodovat o celkem 21 mandátech, které náleží ČR. Nový Evropský parlament se poprvé sejde začátkem července.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Největší potenciál oslovit voliče v eurovolbách má ANO. Následují Piráti a ODS