Stát koronavirus nezvládá a přenáší odpovědnost na lidi. Sami se mají hlásit i testovat

KORONAVIRUS V ČR

Stát koronavirus nezvládá a přenáší odpovědnost na lidi. Sami se mají hlásit i testovat
Předseda vlády po podpisu koaliční smlouvy Foto: Jan Zatorsky
2
Domov
Ladislav Šustr
Sdílet:

Stát v současné době tvrdě prohrává s koronavirovou nákazou, kdy počty pozitivních pacientů letí každým dnem rekordně nahoru. Že vláda Andreje Babiše selhává, dokazuje i fakt, že odpovědnost přenáší na občany. Dokládá to tím, že hygienické stanice nestíhají trasovat a lidé tak musejí vyplňovat své kontakty v dotaznících či si budou sami odebírat vzorek slin na testy. Podle ekonoma a šéfa Liberálního institutu Martina Pánka se jedná o jasný důkaz, že lidé si na rozdíl od státu vždy poradí lépe.

Přetížené a vyčerpané hygieny vítají chystanou novinku, kdy lidé budou sami vyplňovat své kontakty, se kterými se v poslední době setkali. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch sice uvedl, že se nejedná o sebetrasování ale sebereportování, přesto pozitivní jedinci na koronavirus budou suplovat práci hygieny.

I přes neustálé navyšování státní úředníků tak nebyla schopna vláda Andreje Babiše do dnešní doby posílit hygienické stanice tak, aby bez problému fungovaly. Na pomoc tak musela přijít armáda či v případě Prahy i ostatní zaměstnanci jiných krajských hygien.

Další odpovědností, kterou ponesou lidé, bude samotný odběr slin pro testování. Od začátku koronakrize je Babišově vládě ze všech stran vyčítáno, že nedostatečně a málo testuje. I přes navýšení odběrových kapacit se mnohdy stojí několikahodinové fronty. Nemocnice navíc objednávají zájemce o testování na několik dní dopředu. Jako řešení by mělo přijít samoodběrové sady, kdy si lidé budou sami odebírat vzorky slin.

To potvrdil i někdejší náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. „Pracuje se poměrně na unikátním modelu, kdy by si člověk vykloktal, a co vykloktá, to by potom vyplivnul do nádobky a z ní by se testovalo. Tady se ukazuje, že výtěžnost je srovnatelná s výtěrem z nosohltanu,“ řekl Prymula.

Podle něj by se tak kapacita testování zdvojnásobila a za den by tak mohlo být odebráno na 40 tisíc testů. „Pokud se zaregistrují, tak je možné dramaticky zvýšit objem testování, protože nepotřebují klasické metody pro PCR, ale potřebují pouze kultivovat při vysoké teplotě, což zvládne jakákoliv laboratoř,“ dodal.

Podle ředitele Liberálního institutu Martina Pánka nyní stát ukazuje, že svou roli nezvládá a rozhodně se nedá řídit jako firmu. Což několikrát v minulosti zdůrazňoval premiér a podnikatel Andrej Babiš.

„Podle mě současný zmatek a současná krize ukazují dvě věci, jejichž kombinace je velmi nebezpečná. Tou první je něco, co zkoumá ekonomická škola veřejné volby a teorie byrokracie, tedy jak funguje nebo nefunguje státní aparát v závislosti na motivaci, které čelí úředníci a politici. Víme, že byrokracie mají tendenci být velmi neefektivní, a to včetně firemních byrokracií. Avšak na firmy působí přísná konkurence, která je nutí k dohledu nad jejich byrokraciemi. Tam, kde byrokracie zvítězí, vede to k zániku firmy, která je nahrazena lépe řízenou firmou. Stát pod takovým konkurenčním dohledem není, proto jsou státní byrokracie horší než soukromé,“ řekl pro Echo24 Pánek.

Jako druhou nebezpečnou věc uvedl, že se v současné době více mluví než se skutečně vládne. „Stát opravdu nelze řídit jako firmu, a to ani jako velkofirmu typu Agrofert. Stát je naprosto jiná kategorie. A pokud je premiérem člověk, který nevládne, pouze se řídí průzkumy veřejného mínění a myslí si, že z každé krize udělá pouze PR krizi, pak setkání s problémem, který nelze vyřešit odvoláním ministra nebo svedením problému na Brusel, je tento premiér v koncích,“ řekl dále Pánek.

Šéf Liberálního institutu tak naráží na to, že premiér mnohdy často dá na své poradce z oblasti marketingu než na slova odborníků. Před začátkem září nařídil zrušení nošení roušek ve školách, i když se kvůli zhoršené situaci za další týden vrátily. Odborníci se také nyní shodují na tom, že byla chyba upustit od nošení roušek v letních měsících. Na to ale Babiš odpovídá, že by se to lidem nelíbilo.

Podle Pánka současná situace potvrzuje, že decentralizace veřejné moci je správná věc. „Neschopné centrum pak může napáchat méně škod. Leckteré problémy, které dnes řeší stát, je možné decentralizovat až na úroveň konkurence komerčních nebo neziskových subjektů,“ dodal Pánek.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články