1 sdílení dat o lécích předepsaných pacientovi

Za 10 let stoupl desetkrát počet úmrtí v souvislosti s léky. Řešit to má lékový záznam

Nové

Témata: , ,

V Česku za deset let stoupl 3,5krát počet hospitalizací v souvislosti s léky, například kvůli chybám v dávkování nebo kvůli nežádoucím účinkům léků. Desetkrát se zvýšil počet případů, které skončily úmrtím pacienta. Píše se to v důvodové zprávě novely zákona o léčivech, která počítá se zavedením lékového záznamu. Ten by měl zamezit předepisování léků, které mají vzájemně nežádoucí účinky, ale i duplicitnímu předepisování léků. Původní avizovaný termín, od něhož by novela měla platit, byl leden. Ten se ale podle všeho nestihne. 

„Novelu zákona o léčivech, která přináší lékový záznam pacienta, nyní projednává Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR. Novela již prošla prvním čtením a nyní je projednávána ve výborech. Platnost novely se tak bude odvíjet od průběhu legislativního procesu,“ uvedla pro deník Echo24 Gabriela Štěpanyová z ministerstva zdravotnictví. 

Nyní mají lékaři přehled pouze o lécích, které pacientovi sám předepsal. Lékárník může zkontrolovat jen přípravky na předložených receptech. ​​​​​​​

Jen se souhlasem pacienta

Lékový záznam by měl být primárně nastavený na souhlas pacienta se sdílením, jinak bude málo používaný, uvedl koncem listopadu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

„Došli jsme k tomu, že je lépe jít cestou primárního souhlasu s možností aktivně vyjádřit nesouhlas, aby byl lékový záznam rozšířen a používán. Myslíme si, že by používání (při nesouhlasu) bylo jen v řádu jednotek procent, a pak to asi nemusíme dělat,“ řekl ministr.

Vyjádření nesouhlasu se sdílením seznamu užívaných léků mezi lékaři a lékárníky musí být podle něj co nejjednodušší. Bude podle něj stačit několik kliknutí na webových stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv nebo zaslání písemné žádosti. Možné bude zakázat přístup nejen všem lékařům, ale i jen vybraným, nebo naopak vybraným povolit.

Lékový záznam si už nyní může na webu nebo v mobilní aplikaci zobrazit každý pacient. Přihlášení je možné na základě jména a hesla, které si může vyzvednout na kontaktních místech CzechPoint, nebo díky elektronickému občanskému průkazu, připojenému přes čtečku k počítači nebo mobilnímu zařízení. 

Součást elektronického receptu

Lékový záznam je součástí elektronického receptu. Od ledna 2018 mají lékaři všechny vydané recepty evidovat elektronicky. Po protestech ministerstvo deklarovalo, že první rok nebude za nevydání e-receptu lékaře pokutovat. Od ledna 2019 to bude možné jen ve výjimečných případech jako je výpadek elektřiny, internetu nebo centrálního úložiště elektronických receptů spravovaného SÚKL. Ministerstvo počítá, že elektronicky evidováno tak bude zhruba 98 procent receptů. V současné době je to asi 85 procent.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Ministr Vojtěch odvolal ředitelku Všeobecné fakultní nemocnice Juráskovou

Týdeník Echo

od 1099 Kč

Tištěný Týdeník Echo věnuje velkou pozornost politickým a společenským událostem, historii, literatuře, filmu a kultuře obecně.

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info