Státní půjčky na bydlení. Limity jsou výsměch, žádná velká pomoc, tvrdí experti

Půjčka od státu na bydlení

Státní půjčky na bydlení. Limity jsou výsměch, žádná velká pomoc, tvrdí expertiNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

Shutterstock

1
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Vláda mladým rodinám nabídne možnost vzít si od státu půjčku na bydlení. Příjem žádostí bude zahájen 15. srpna. Limity kabinet stanovil dle účelu využití peněz na 1,2 nebo dva miliony. Stát se dle vlastních slov snaží pomoci mladým lidem k bydlení zejména v regionech. Reaguje tak na zvyšující se nedostupnost bydlení, za kterou je ale sám zodpovědný.

Experti, které deník Echo24 oslovil, podmínky půjček kritizují. Podle hypotečního specialisty společnosti Chytryhonza.cz Daniela Horňáka jsou problémem limity půjčované částky. Obchodní ředitel realitní kanceláře Bidli Roman Weiser říká, že o příliš velkou pomoc se vlastně nejedná.

U půjček jsou stanoveny maximální limity podle účelu. Úvěr na modernizaci bytu může dosáhnout výše 300 tisíc korun se splatností 10 let. Při koupi bytu stát půjčí maximálně 1,2 milionu korun na byt s maximální podlahovou plochou 75 metrů čtverečních. U koupi nebo výstavby domu jsou to dva miliony a dům nesmí překročit podlahovou plochu 140 metrů čtverečních. U limitů částek platí, že úvěr může činit maximálně 80 procent hodnoty nemovitosti, tzv. LTV. 

„Parametry velikosti obydlí chápu a jsou celkem logické, mladé rodině bude takto velké bydlení určitě dostačovat. Co ale stojí za zamyšlenou a dle mého názoru je výsměchem mladým rodinám, jsou limity půjčované částky,“ uvedl Daniel Horňák ze společnosti Chytryhonza.cz.

Lokalit, v nichž by bylo možné státní úvěr využít, totiž dle něj není mnoho. Samo ministerstvo místního rozvoje, pod které půjčky spadají, říká, že nabídka míří hlavně na lidi z regionů „Větší města mají prostě smůlu, ceny zde výrazně převažují limit,“ uvedl Horňák. „Samozřejmě lze koupit dražší nemovitost, rozdíl ale je třeba dát z vlastních zdrojů, což u mladých rodin bude problém, vlastní zdroje chtějí pak například použít na vybavení, finanční rezervu a podobně,“ dodal.

„Po prostudování podmínek jsem dospěl k názoru, že se o příliš velkou pomoc nejedná a je otázkou, zda tento program neskončí podobným neúspěchem, jako ten předchozí, kdy stát nabízel půjčku až 600 tisíc korun,“ řekl obchodní ředitel realitní kanceláře Bidli Roman Weiser.

Před dvěma lety vláda schválila nařízení, že si žadatel mohl půjčit od státu půjčit maximálně 600 000 korun, maximální doba splatnosti úvěru byla 15 let. Zájem ale velký nebyl „Od počátku programu bylo podáno 102 žádostí a uzavřeno 61 smluv o poskytnutí úvěru. Z důvodu nesplnění věkové podmínky byly zamítnuty tři žádosti. Vyřazeno bylo celkem 31 žádostí, a to na vlastní žádost žadatele,“ řekl deníku Echo24 na ministerstvo místního rozvoje Vilém Frček.

Za zásadní negativa státní půjčky považuje Weiser například dobu schválení žádosti o úvěr a limit výše úvěru. „Ten může být zajímavý jedině pro regiony s nižšími cenami nemovitostí. V městech jako Praha, Brno, Plzeň, Hradec Králové či Liberec a jejich okolí to jako výhodu nevidím, neboť v těchto regionech jistě vždy zvítězí hypotéka od banky na 30 let, protože si klienti budou moci vzít úvěr vyšší, než jaký nabízí stát. Pokud jsou limity úvěru takto nízké, očekával bych, že úvěr bude moci žadatel využít na 100 procent ceny nemovitosti, nikoliv jen na 80,“ uvedl Roman Weiser. Negativum státní půjčky je dle něj na rozdíl od Horňáka omezení užitné plochy u bytu i rodinného domu.

Omezení užitné plochy u bytu a rodinného domu je dle Horňáka nepochopitelné. „Plochu do 75 metrů čtverečních mají maximálně byty 3+1, výjimečně malý 4+1 v paneláku. To znamená, že mladé rodiny mají bydlet jen v menších panelových bytech?“ řekl Weiser. Daniel Horňák chválí, že státní úvěr lze kombinovat s hypotékou. „Pro to, aby rodiny mohly oba úvěry zkombinovat, však musí mít více nemovitostí. Jak stát, tak banka totiž budou chtít mít umístěné zástavní právo na nemovitosti na prvním místě v pořadí. Pokud tedy nic nevlastní, kombinaci není možné využít,“ řekl Horňák.

Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) bude zpracovávat žádosti v pořadí, ve kterém budou doručeny. Na letošek je z fondu vyčleněno 650 milionů korun, v dalších letech se počítá s miliardou ročně. „Ale máme rezervy v jiných programech, takže bychom sem uměli peníze přesunout. Program navíc není časově omezen, takže některé žádosti mohou být převedeny do následujícího roku. Obecně, když není zájem o nějaký program, tak změníme podmínky nebo ho nahradíme jiným. Ale myslím, že zájem o půjčky na bydlení mladým by mohl být dlouhodobý,“ uvedla ministryně místního rozvoje Klára Dostálová (za ANO).

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Bydlet ve svém? Sen ničí ČNB

Stát půjčí mladým rodinám až dva miliony na bydlení. Podmínkou je manželství, nebo dítě

Stát nabízí 600 tisíc na bydlení pro mladé rodiny. Ty nemají zájem

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články