Vládou nový trestný čin „maření spravedlnosti“ prošel. Advokáti ho označili za zbytečný

Novela trestního zákoníku

Vládou nový trestný čin „maření spravedlnosti“ prošel. Advokáti ho označili za zbytečnýNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

Shutterstock

1
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Trestní zákoník by se mohl rozrůst o nový trestný čin. Zločin maření spravedlnosti, jenž postihuje třeba padělané směnky či smlouvy, navrhuje v novele zákoníku ministerstvo spravedlnosti. Novinku ale advokáti považují za zbytečnou a někteří poslanci se obávají, že naruší práva obviněných. Kvůli návrhu se za týden sejdou poslanci a zástupci soudů, státních zástupců, advokátů i ministerstva.

Zločin maření spravedlnosti má kriminalizovat předkládání falešných nebo pozměněných důkazů v trestním řízení a navádění ke křivému obvinění nebo výpovědi. Nápad se nelíbí České advokátní komoře i některým poslancům. Ve sněmovně se proto příští pátek sejdou špičky českých soudů, zástupci advokátů, státních zástupců, odborníci z ministerstva i poslanci.

Česká advokátní komora tvrdí, že  návrh je nejen nepotřebný a zaplavuje právní řád, ale mohl by omezit i právo na spravedlivý proces. Což nyní znamená mimo jiné to, že obviněná osoba může ve svůj prospěch i lhát.

„Jde opět o jeden z případů, kterému se říká hypertrofie právního řádu. Tedy vymýšlení právních předpisů tam, kde nejsou potřeba,“ okomentoval návrh místopředseda České advokátní komory Tomáš Sokol. Podle něj je úprava nesmyslně formulovaná, neefektivní a navíc v rozporu s principem právního řádu.

Ve sněmovním ústavně právním výboru se nad návrhem resortu spravedlnosti povede debata příští pátek. Sejdou se zástupci Nejvyššího soudu, Nejvyššího správního soudu, Nejvyššího státního zastupitelství, ministerstva spravedlnosti, České advokátní komory a další zástupci odborné veřejnosti.

„Česká advokátní komora není proti čemukoli, co by mělo bránit maření spravedlnosti. Pokud to je efektivní, nikoli prázdné plácnutí do vody,“ dodal Sokol.

Ministerstvo spravedlnosti v reakci na stanovisko advokátní komory odmítlo, že by byl návrh nepotřebný. Naopak viceprezident Soudcovské unie ČR Petr Černý novelu trestního zákoníku chápe jako doplnění postihu těch, kteří vystupují v trestním řízení, řízení před soudem nebo mezinárodním soudním orgánem jako zdroje informací „nutných pro rozhodnutí o právech a oprávněných zájmech druhých“.

„Současná právní úprava je totiž schopná zajistit postih pouze vybraného okruhu těchto osob v případě, že jiného křivě obviní, jako svědci křivě vypovídají, podají nepravdivý znalecký posudek, padělají či pozměňují veřejné listiny, lékařské zprávy, posudky a nálezy proto, aby byly užity jako pravé,“ uvedl Petr Černý pro deník Echo24.

Návrh novely trestního zákona, včetně nově definovaného trestného činu, koncem ledna schválila vláda. Novela je nyní zaparkovaná v ústavně právním výboru, kam ji odeslali poslanci a její projednávání je přerušeno. Někteří poslanci se obávají, že by tato nová skutková podstata mohla pozměnit práva obviněného člověka na obhajobu.

Proti vystoupil například poslanec a předseda ústavně právního výboru Marek Benda (ODS). „Například obviněný mohl vždy používat na svoji obranu všechno. Všechno. Už protože byl obviněný a mohl se bránit úvahami, které jeho vedou, a mohl si vymýšlet, mohl lhát, mohl nevypovídat. Najednou řekneme, že to je trestný čin?“ řekl ve sněmovně Benda koncem března.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte:

Michálkův kritizovaný návrh neprošel. Prolomení mlčenlivosti nebude

Šikanují soudy advokáty? „Svlékání“ při vstupu chtějí řešit s ministrem

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články