Aktivisté posprejovali ministerstvo financí. Na protestu proti rozšíření pražského letiště zasahovala policie
PROTEST ZELENÝCH AKTIVISTŮ
Zhruba 50 lidí ve čtvrtek odpoledne protestovalo před ministerstvem financí proti plánovanému rozšiřování pražského letiště. Protestující při projevech tvrdili, že projekt rozšiřování letiště prohloubí klimatické i společenské problémy v metropoli. Vymezili se také proti případné pomoci státu letecké skupině Smartwings Group. Na konci akce zasahovala policie proti trojici aktivistů, kteří sprejovali barvami na budovu ministerstva. Zadržena byla také jedna osoba, která se pokusila vhodit maketu letadla se zapálenou dýmovnicí do davu.
Demonstraci pořádalo několik organizací v čele s hnutím Extinction Rebellion a pražskými Zelenými. Protestu se zúčastnili také zástupci některých obcí z okolí letiště, které jsou dlouhodobě proti rozšiřování letiště. Starosta Nebušic Viktor Komárek v této souvislosti ČTK řekl, že projekt zhorší životní podmínky v okolních obcích a bude mít i negativní ekologické důsledky. Stát a město by podle protestujících měly využít peníze vyhrazené pro letiště na jiné projekty, například stavbu bytů nebo řešení současné krize.
Na místě zasahovala policie a také jednotka celníků. Celkem byly na místě kvůli přestupkům legitimovány čtyři osoby. Tři lidé se dopustili přestupku tím, že sprejovali omyvatelnými barvami na budovu ministerstva financí. Nezletilý jedinec, který se pokusil vhodit do davu lidí maketu letadla se zapálenou dýmovnicí byl policií zadržen a převezen na služebnu. Celý incident bude podléhat dalšímu šetření, informovala pro deník Echo24 mluvčí pražské policie Eva Kropáčová.
Organizátoři protestu z řad Extinction Rebellion pro Echo24 uvedli, že zásah policie, který jejich protest přerušil, považují za nepřiměřený a vlastní protestní akci, během které bylo ministerstvo financí symbolicky překřtěno na „ministerstvo záchrany miliardářů“, za pokojnou a nenásilnou. Zvažují proto ve věci nepřiměřeného policejního zásahu právní postup.
Podle jedné z účastnic demonstrace byla protestní forma správná vzhledem k naléhavosti situace a protest označila za „akt ze zoufalství“ a jedinou možnost, jak na problém upozornit. Problém podle účastníků představuje zejména potenciální růst leteckých emisí v kombinaci s neudržitelným globálním turismem.
Spolupředseda Zelených v Praze Vít Masare řekl, že akce je zahájením dalších plánovaných protestů proti rozšiřování letiště. Jejich součástí by měla být také petice.
Pražské letiště bylo před vypuknutím koronavirové krize na hraně své kapacity. Loni odbavilo rekordních 17,8 milionu cestujících. Letiště proto připravuje několik projektů, které by postupně měly rozšířit kapacity letiště o několik milionů odbavených pasažérů za rok. K těm největším patří rozšíření druhého terminálu za přibližně 16 miliard korun, které by mělo být hotovo do roku 2028. Dalším velkým projektem je stavba paralelní dráhy, která by měla začít v roce 2025. Premiér Andrej Babiš (ANO) loni na podzim uvedl, že v následujících 30 letech by mohlo být do letiště investováno až 55 miliard korun.
V současnosti je ovšem provoz letiště kvůli pandemii koronaviru minimální, většina pravidelných linek totiž byla zrušena. I přesto zatím plánování stavebních projektů nadále pokračuje.
Čtěte také: Ministerstvo financí uspělo v arbitrážích proti exsenátorovi Fischerovi za 10 miliard korun