„Metoda pokus omyl.“ Vláda otevře první a druhé třídy, data opět nezveřejnila
NÁVRAT DO ŠKOL
Ředitelé základních škol návrat dětí do prvních a druhých tříd vítají, ačkoliv některá opatření mohou být problematická. Na vládu se však snáší i kritika za způsob, jakým o rozvolňování informuje a z jakých dat přitom vychází. „Dělá z učitelů a žáků pokusné králíky,“ řekl deníku Echo24 předseda Pedagogické komory Radek Sárközi.
Po datech, na jejich základě se vláda o zavírání či otevírání škol rozhoduje, volají odborníci i opozice dlouhodobě. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) na tiskové konferenci řekl, že v zahraničí existují výzkumy, které si protiřečí v tom, zda otevřené školy zhoršují či nezhoršují průběh epidemie koronaviru, a nejdou jednoduše aplikovat na české prostředí. „Z dat, která máme stran počtu infikovaných v jednotlivých věkových skupinách, vyplývá situace, která nám umožňuje postupovat tak, jak postupujeme,“ dodal ministr zdravotnictví.
Podle Sárköziho měla vláda nejprve zveřejnit k diskuzi očekávanou tabulku protiepidemického systému (PES) a až poté udávat termíny znovuotevření škol, chybí podle něj jasný plán a podmínky pro otevírání dalších škol. „Včera bylo devět tisíc nakažených, 14. října se kvůli stejným číslům zavíralo a teď se při stejných školy otevírají, vůbec to nedává smysl,“ řekl deníku Echo24 s tím, že to působí, jako když vláda opět používá metodu „pokus omyl“. Podle něj je v komunikaci s vládou problém dlouhodobě, nekonzultuje opatření se zástupci škol či odborů a učitelé se dozvídají jiné informace z tiskových konferencí a jiné z Twitteru ministra školství Roberta Plagy (za ANO).
Nedostatek komunikace zmiňuje i šéf školských odborů František Dobšík, s ministrem zdravotnictví se prý snaží alespoň online sejít od září. „Chci věřit tomu, že to mají epidemiologové podloženo, že toto rozhodnutí nezhorší situaci, která se začala zlepšovat,“ řekl deníku Echo24. Pedagogové podle něj návrat dětí do škol vítají, vnímají však i riziko a stát by jim měl zajistit ochranné pomůcky, alespoň ve formě deseti respirátorů na zaměstnance jako na začátku října. „Když už ty lidi posílá do rizikovější oblasti, měl by alespoň tohle učinit,“ řekl deníku Echo24. Podle ministra školství mají školy vybavit hygienickými a ochrannými pomůckami zřizovatelé. Podle něj to patří k jejich povinnostem, protože dostávají z rozpočtového určení daní přes 14 miliard korun ročně.
S návratem dětí do škol souhlasí i odborný konzultant EDUin Tomáš Feřtek. „První a druhé ročníky jsou jakési minimum, na kterém se shodne odborná veřejnost, že je to opravdu nutné,“ řekl České televizi. Ministerstvo zdravotnictví by však podle něj mělo sdělit, na základě jakých dat se o návratu žáků do škol v současnosti rozhodlo.
Podle zástupců Asociace ředitelů základních škol bude největším problémem u dětí celodenní nošení roušek, návrat dětí do škol však považují za rozumný krok. Předseda asociace Michal Černý řekl, že přípravy na návrat prvňáků a druháků budou jednoduché. Důvodem je podle něj i to, že se třídy nebudou dělit na menší kolektivy jako na jaře. „My tak nepotřebujeme vlastně vůbec žádná speciální opatření,“ uvedl.
Ve středu 14. října, kdy začala výuka na dálku, bylo v ČR 9544 pozitivně testovaných na covid-19. Tento týden v úterý jich bylo 9016. Podle bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) přibývalo na začátku října každý den 420 pozitivně testovaných žáků a studentů, nakažených pedagogů bylo 1680 a studentů přes 8200. Z dat pražských hygieniků vyplývá, že k 6. listopadu neřešili v hlavním městě ani jeden případ, který by se týkal základních, středních či vysokých škol.
Žáci prvních a druhých tříd základních škol, kteří mají nyní kvůli epidemii koronaviru stejně jako ostatní děti výuku na dálku, se vrátí do lavic ve středu 18. listopadu. Speciální základní školy pro handicapované se příští středu otevřou pro všechny ročníky. V základních a středních školách se navíc zájemcům umožní prezenční individuální konzultace.