1 Humanitární krize

Humanitární krize v Kamerunu. Ohrožených jsou více než 4 miliony, varuje OSN

, NOVÉ

Témata: , ,

Podle Organizace spojených národů potřebuje každý šestý obyvatel Kamerunu humanitární pomoc, celkem se jedná o 4,3 milionu lidí. V zemi navíc muselo půl milionu lidí opustit své domovy a 600.000 dětí nemá přístup ke vzdělání. Na zvláštní schůzce Rady bezpečnosti OSN to řekl náměstek generálního tajemníka pro humanitární záležitosti Mark Lowcock. O pondělní schůzce informoval francouzský deník Le Monde.

Zvláštní schůzku Rady bezpečnosti k situaci v západoafrické zemi svolaly Spojené státy přes odpor kamerunské vlády i dalších afrických členů rady.

Velvyslanec Rovníkové Guineje, který hovořil i za Pobřeží slonoviny a Jihoafrickou republiku, prohlásil, že humanitární situace v zemi neohrožuje mezinárodní mír a bezpečnost a měla by jí řešit kamerunská vláda. „Africké problémy by si měli vyřešit Afričané,“ řekl s odkazem na několik místních organizací. „Pokud si to tedy kamerunské úřady budou přát,“ dodal.

Podle Lowcocka je k odvrácení humanitární krize v zemi potřeba celosvětové reakce, především je nutné vybrat asi 300 milionů dolarů (téměř 6,9 miliard korun). K dispozici je však zatím jen 38 milionů (asi 872 milionů Kč).

Kamerunský ministr zahraničí význam schůzky ve svém vyjádření bagatelizoval a tvrdil, že Rada bezpečnosti je humanitární situací v zemi posedlá. Velvyslanec Kamerunu při OSN uvedl, že pokud má pomoc do země dorazit, bude to jen ve spolupráci s její vládou.

Krize v Kamerunu začala v roce 2016, kdy anglofonní menšina začala požadovat větší zastoupení v celostátní politice. Kvůli neústupnosti vlády a násilnému potírání mírumilovných protestů se někteří příslušníci menšiny vyzbrojili a začali vyvolávat střety s armádou. Část z nich nyní požaduje odtržení od Kamerunu a vytvoření nového státu Ambazonie.

Organizace Mezinárodní krizová skupina (ICG) uvádí, že v zemi zemřelo za posledních osm měsíců 1850 lidí. V sousední Nigérii je podle OSN přes 35.000 kamerunských uprchlíků, především dětí a žen. Lidskoprávní organizace Human Rights Watch kritizuje evropské státy za to, že nejsou v zemi dostatečně aktivní.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.