Není to ‚halal‘. Islámští učenci brání očkování milionů indonéských dětí

Není to ‚halal‘. Islámští učenci brání očkování milionů indonéských dětíNOVÉ
Svět

TMÁŘSTVÍ V INDONÉSII

zd Echo24

Téměř 32 milionů dětí v Indonésii nechtějí rodiče nechat očkovat proti spalničkám a zarděnkám. Stojí za tím islámští učenci, podle nichž vakcíny nejsou ‚halal‘ a je tedy nepřístupné je vpravit do těla. Informuje o tom nizozemská veřejnoprávní televize NOS.

Podle zpravodaje NOS Michela Maase, který v Indonésii žije, jsou to sami rodiče, kteří brání kvůli prohlášením islámských učenců vakcinaci svých dětí. „Už roky kolují informace o přítomnosti produktů z vepřového masa v očkovacích látkách. V důsledku toho mnoho řada muslimů nenechá své děti očkovat,“ řekl Maas a dodal, že jakmile vláda zahájila očkovací kampaň, islámští učenci vyzvali k zastavení očkování, dokud se nerozhodne, zda jsou vakcíny pro muslimy přípustné.

V jedné indonéské provincii se už očkovací program zastavil a podle Maase budou pravděpodobně další následovat. „Možná to udělá více provincií, zejména ty, kde je islám silný. Islám v Indonésii stále více udává tón nejen v každodenním životě, ale i v politice,“ dodal korespondent NOS. Politici se proti islámu bojí vystupovat, protože tím ztrácejí voličské hlasy. Podle Maase je tedy možné, že spolu s islámskými učenci se proti očkování dětí postaví i více samotných politiků 

Problémem je i skandál s falešnými vakcínami

Důvěru Indonésanů v očkování poškodil i dva roky starý skandál, při němž se ukázalo, že v desítkách indonéských nemocnic došlo k podávání falešných vakcín. Dostalo je kolem 1500 dětí, z nichž přeočkovat zpět nechali rodiče pouze 900. Rodiče tří stovek dětí přeočkování vysloveně odmítli. „Mnoho lidí, kteří v očkování věřili, už mu nevěří,“ dodal Michel Maas. Loni zažila Indonésie velkou epidemii záškrtu, při níž zemřely desítky lidí.

A to zvláště v okolí Jakarty. V indonéské metropoli se navíc koncem srpna konají Asijské hry, svého druhu místní olympijské hry. Existují velké obavy, že sem zahraniční atleti zavlečou nemoci, proti nimž indonéské děti nejsou očkovány, doplňuje Maas pro televizi NOS.

Čtěte dále: Osmnáctiletá dívka dostala v Británii doživotí. Za plánování útoku v Londýně

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články