Uprchlík na Západ. Zlodějna bez konce, v Roskosmosu se krade po miliardách, řekl šéf vyšetřovatelů

Uprchlík na Západ. Zlodějna bez konce, v Roskosmosu se krade po miliardách, řekl šéf vyšetřovatelůNOVÉ
Svět

Vyšetřování kosmické agentury

Echo24

V ruské kosmické agentuře Roskosmos se krade po miliardách, zlodějna nemá konce. Na poradě v Moskvě to podle agentury TASS prohlásil šéf ruských vyšetřovatelů Alexandr Bastrykin. Vyšetřovací výbor, obdoba amerického FBI, pracuje podle něj v kosmické agentuře pět let, ale „konce se nedobral“.

„Technika je jednoduchá – nejdřív dostat za hranici peníze, a za nimi pak i samotného pachatele,“ řekl Bastrykin. Narážel nejspíš na informace o osudu Jurije Jaskina, ředitele výzkumného ústavu vesmírných přístrojů, který údajně pod záminkou služební cesty uprchl na Západ. Ředitelovo působení v ústavu, spadajícího pod Roskosmos, nyní prověřuje tajná služba FSB.

Již v únoru se v médiích objevily zprávy, že vnitřní kontroly v Roskosmosu, které nejspíše nařídil sám prezident Vladimir Putin, vedly ke spuštění 14 trestných řízení. Rozkrádání a korupce jsou pokládány za jednu z hlavních příčin neúspěchů v ruském vesmírném programu.

Šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin slíbil zavést v organizaci pořádek, napsala agentura TASS. „Budeme muset zavést pořádek, vypracovat finanční a hospodářský audit. Ne všem se to líbí, ale touto cestou se vydáme,“ řekl Rogozin. Roskosmos se podle něj musí zbavit „špatností“ a pustit se do práce, kterou od něj všichni čekají.

„Rusko musí soupeřit s velkými zahraničními konkurenty díky kompetentnosti a semknutosti, jak tomu bylo v sovětských dobách. Tento proces ale provázejí protitlaky,“ řekl bez dalšího upřesnění.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Bude rekordmankou. Astronautka Kochová stráví na ISS téměř rok

Související články