„Až ho budou věšet, rád mu podkopnu židli.“ Češi na sítích nejvíce vyhrožují Sobotkovi

Zpráva obsahuje vulgarity

„Až ho budou věšet, rád mu podkopnu židli.“ Češi na sítích nejvíce vyhrožují SobotkoviNOVÉ
ilustrační foto Foto:

Foto: Shutterstock

1
Domov
Sdílet:

Část veřejnosti, která používá sociální sítě, neváhá politikům na sociálních sítích vyhrožovat smrtí. Ty nejvíce míří na bývalého premiéra Bohuslava Sobotku a německou kancléřku Angelu Merkelovou. Vyplývá to z analýzy serveru Lupa.cz. Za rok 2017 autoři nalezli 58 897 nenávistných příspěvků.

„Až ho budou věšet rád mu podkopnu židli smejdovi! Jednou vás pověsíme, jen se nebojte, všechno bude. Jsem ochoten se spojit s lidmi, kteří tě budou věšet sráči. Malý sluníčkář zřejmě bude viset na malém stromě,“ takovéto příspěvky (přepsané včetně pravopisných chyb) se na sítích objevují v průměru 136krát denně.

Výhrůžky jsou směřovány většinou na politické a ideologické směry. Nejvíce jich bylo mířeno na bývalého předsedu vlády Bohuslava Sobotku, jemuž bylo vloni na sítích vyhrožováno celkem 716krát. „Sobotko neser mě nemám už na tebe nervy prisam bohu zastřelím tě,“ napsal jeden z uživatelů. 306krát bylo vyhrožováno německé kancléřce Angele Merkelové.

Analytici zkoumali příspěvky tak, aby zachytili formulace o věšení, pověšení, zastřelení, popravení, chcípání, vyvraždění, vyhlazení, chystaných popravčích četách. Z toho samozřejmě museli odfiltrovat příspěvky myšlené v nadsázce. Většinou to byly věty typu: „zabiju tě.“ Počet příspěvků je však jen špička ledovce, protože mohly být zkoumány jen ty příspěvky, které jsou veřejně viditelné.

Počet profilů v databázi nenávisti serveru Lupa je 34 773. Bezkonkurenčně nejčastější výhrůžka je „chcípni“ (11984 příspěvků), „jen“ 2634 pak posílá někoho „na šibenici“.

Podle serveru Lupa se denní počet výhrůžek na sociálních sítí mění s ohledem na dění. Nejvíce jich bývá v době po teroristických útocích nebo například před volbami. V současnosti je průměr 136 výhrůžek denně.

Autoři studie však upozorňují, že nezkoumali tradiční projevy nenávisti jako projevy rasové nenávisti, podporu fašizmu nebo projevy antisemitizmu. Studie navíc pracovala vždy jen s konkrétními výhrůžkami, neřešila už případné souhlasení či přitakávání s příspěvkem.

Čtěte také: Merkelová se sejde s manželem Češky zabité v Berlíně. Příliš pozdě, stěžují si pozůstalí

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články