Trump salutoval severokorejskému generálovi. Schytal za to kritiku

Kritika kvůli salutování

Trump salutoval severokorejskému generálovi. Schytal za to kritikuNOVÉ
Americký prezident Donald Trump salutuje severokorejskému generálovi Foto:

Foto: Printscreen/CNN

1
Svět
Sdílet:

Prezident Donald Trump se stal terčem kritiky některých amerických médií i politických oponentů poté, co severokorejská televize ve čtvrtek odvysílala záběry ze zákulisí summitu v Singapuru, na kterých šéf Bílého domu salutuje severokorejskému generálovi. Bílý dům na Trumpovu obranu uvedl, že se jednalo o běžnou slušnost, informovala agentura AP.

Video natočené během úterního setkání Trumpa se severokorejským vůdcem zachycuje amerického prezidenta, kterému Kim Čong-un představuje nejvyšší představitele KLDR. Když přijde na řadu tříhvězdičkový generál, chce mu prezident potřást rukou, voják ale zasalutuje a následně vojenským pozdravem odpoví i Trump. Nakonec si přece jen oba muži potřesou pravicí.

Za rozpačitý moment si prezident vysloužil ve Spojených státech kritiku. "Nikdy jsem neviděl amerického prezidenta, aby salutoval důstojníkovi cizí armády," uvedl například penzionovaný admirál James Stavridis, který působil jako vrchní velitel spojeneckých sil NATO. Prezidentovo chování je podle něj o to horší, že severokorejská armáda působí jako brutální vykonavatel vůle režimu ve vězeňských táborech.

"Nikdo není překvapen, že Severní Korea zneužila našeho prezidenta ve své propagandě... Zvedá se mi žaludek, když vidím Trumpa pohrdat našimi spojenci v Kanadě a pak chválit Kima a salutovat jeho generálům," kritizoval šéfa Bílého domu demokratický senátor Chris Van Hollen s odkazem na nedávnou roztržku Trumpa s kanadským premiérem Justinem Trudeauem po summitu zemí G7.

Mluvčí Bílého domu prezidenta na tiskové konferenci bránila. Byl podle ní pouze zdvořilý. "Je běžnou slušností zasalutovat, když vojenský hodnostář jiné vlády zasalutuje," uvedla Sarah Huckabeeová Sandersová.

Agentura AP připomněla, že se prezident Trump během kampaně před volbami v roce 2016 opřel do tehdejšího šéfa Bílého domu Baracka Obamy, který se v roce 2009 uklonil při setkání se saúdskoarabským králem Abdalláhem. Terčem kritiky se Obama stal i kvůli úkloně před japonským císařem Akihitem, která byla podle mnohých příliš hluboká.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Kvůli jadernému odzbrojení KLDR lze upozadit lidská práva, naznačil Trump

Norští poslanci navrhli Trumpa za summit s Kimem na Nobelovu cenu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články