Nejen Turecko. I Saúdi chtějí koupit ruské rakety. Dostřelí až do vesmíru

RAKETOVÉ SYSTÉMY

Nejen Turecko. I Saúdi chtějí koupit ruské rakety. Dostřelí až do vesmíruNOVÉ
S-400 Triumf na přehlídce v Moskvě v roce 2015 Foto:

FOTO: Wikimedia commons - Соколрус [CC BY-SA 4.0]

1
Svět

Echo24

Rusko a Saúdská Arábie jednají o kontraktu na dodávku ruského raketového systému protivzdušné obrany S-400 Triumf. Uvedl to podle agentury TASS šéf podniku vyvážejícího ruské zbraně. „Ohledně S-400 vedeme dodatečné konzultace o tomto projektu, ale dosud se tento kontrakt nalézá ve stádiu posuzování,“ řekl šéf firmy Rosoboronexport Alexandr Michejev během zbrojařského veletrhu IDEX 2019 ve Spojených arabských emirátech.

Michejev podle TASS reagoval na dřívější zprávy, že obě země se na dodávkách protiletadlových raket S-400 již prý dohodly.

Raketový systém S-400 byl podle TASS přijat do výzbroje v roce 2007. Je určen k ničení letadel, střel s plochou dráhou letu a balistických raket. Loni v dubnu zástupce velitele kosmických sil Viktor Gumennyj oznámil, že nová verze raket pro S-400 je s to zasahovat cíle v blízkém vesmíru.

Raketový systém S-400 si zakoupilo i Turecko. Podle šéfa zahraničního výboru tureckého parlamentu Volkana Bozkira už Turecko zaplatilo Rusku podstatnou část ceny raket, s jejichž dodáním se počítá v listopadu.

Turecko a Rusko podepsaly dohodu o dodávce čtyř jednotek systému protivzdušné obrany S-400 za 2,5 miliardy dolarů v roce 2017. USA a NATO pak Turky opakovaně varovaly, že ruské rakety nejsou kompatibilní s aliančním systémem protivzdušné obrany a že nákup S-400 může vést k sankcím ze strany Washingtonu. Američtí představitelé také naznačili, že pokud Turecko obchod nezruší, může to ohrozit plánovaný nákup stíhaček F-35.

Systém S-400 je ruskou protiváhou amerických protiraketových systémů THAAD a raketového systému Patriot. Americký Kongres předloni schválil zákon, jenž má Rusko potrestat za agresivní chování vůči Ukrajině a za údajné vměšování do amerických prezidentských voleb. Tento normativní akt hrozí zavedením ekonomických sankcí proti státům, které uzavřou zbrojní kontrakt s ruskými firmami. Dohodu o koupi systémů S-400 už přitom vedle Turecka uzavřely i Čína a Indie.


Čtěte dále: Rusko chystá zákon o „svrchovaném internetu“

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.