1 DEMOKRACIE VE SVĚTĚ

Economist: Demokracie v Česku pokračuje v úpadku. Index klesá od roku 2013

, NOVÉ

Témata: , , ,

Méně než pět procent lidí na planetě žije v úplné demokracii, trend ,,demokratické recese‘‘ popsaný před deseti lety politologem Larry Diamondem nadále pokračuje - třetina lidské populace dnes žije v područí autoritářských režimů. Tyto výsledky naznačuje i letošní Demokratický index, který už od roku 2006 vydává časopis The Economist.

Demokratický index porovnává 60 faktorů z několika kategorií, jako je volební proces a pluralismus, funkčnost vlády, či politická kultura a občanské svobody. Nabízí také srovnání s daty za posledních 11 let.

Z letošních údajů vyplývá, že se více než polovina ze 167 zemí potýká s poklesem demokracie oproti roku 2016. Svou pozici nejdemokratičtější země si udrželo Norsko, které se na nejvyšší příčce drží už od roku 2010. V průměru si však Evropa pohoršila. Na vině jsou například bouře okolo nezávislosti Katalánska či násilná smrt novinářky na Maltě.

Středoevropský region si také nevede příliš dobře, s výjimkou Rakouska můžeme sledovat výrazný pokles v Polsku i částečný na Slovensku a v Německu. Česká republika pokračuje v klesajícím trendu, který započal už v roce 2013. Než trend započal, patřila ČR mezi ,,vyvolené‘‘ země s indexem vyšším než 8, tedy mezi ,,úplné‘‘ demokracie. Už v roce 2014 se ale propadla do nižší kategorie ,,chybných‘‘ demokracií.

Čtěte více: Předčasné volby nechci, ale…

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.