Economist: Demokracie v Česku pokračuje v úpadku. Index klesá od roku 2013

DEMOKRACIE VE SVĚTĚ

Economist: Demokracie v Česku pokračuje v úpadku. Index klesá od roku 2013NOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Méně než pět procent lidí na planetě žije v úplné demokracii, trend ,,demokratické recese‘‘ popsaný před deseti lety politologem Larry Diamondem nadále pokračuje - třetina lidské populace dnes žije v područí autoritářských režimů. Tyto výsledky naznačuje i letošní Demokratický index, který už od roku 2006 vydává časopis The Economist.

Demokratický index porovnává 60 faktorů z několika kategorií, jako je volební proces a pluralismus, funkčnost vlády, či politická kultura a občanské svobody. Nabízí také srovnání s daty za posledních 11 let.

Z letošních údajů vyplývá, že se více než polovina ze 167 zemí potýká s poklesem demokracie oproti roku 2016. Svou pozici nejdemokratičtější země si udrželo Norsko, které se na nejvyšší příčce drží už od roku 2010. V průměru si však Evropa pohoršila. Na vině jsou například bouře okolo nezávislosti Katalánska či násilná smrt novinářky na Maltě.

Středoevropský region si také nevede příliš dobře, s výjimkou Rakouska můžeme sledovat výrazný pokles v Polsku i částečný na Slovensku a v Německu. Česká republika pokračuje v klesajícím trendu, který započal už v roce 2013. Než trend započal, patřila ČR mezi ,,vyvolené‘‘ země s indexem vyšším než 8, tedy mezi ,,úplné‘‘ demokracie. Už v roce 2014 se ale propadla do nižší kategorie ,,chybných‘‘ demokracií.

Čtěte více: Předčasné volby nechci, ale…

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články