Stát vrátil 15 tisíc žádostí o ošetřovné. Jiné země zavřely oči a na nic se neptají, říká ekonomka
POMOC STÁTU
Vyplácení ošetřovného dál vázne. Podle dat ministerstva průmyslu a obchodu požádalo do soboty o příspěvek od státu 68 tisíc živnostníků, kteří se kvůli zavřeným školám doma starají o děti, peníze ale zatím podle posledních údajů dostalo jen 30 tisíc z nich. Tisíce žádostí totiž resort vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) kvůli nedostatkům vrátil k přepracování nebo zcela zamítl a domácnosti, které přitom na ošetřovné mnohdy spoléhají, tak dodnes nedostaly nic. Hlavní ekonomka Raiffeisenbanky Helena Horská upozorňuje, že stát by měl nejprve pomáhat a pak teprve kontrolovat.
Podle ministerstva přišlo jen v posledních dnech výzvy asi 10 tisíc žádostí o ošetřovné. „K 5. květnu MPO zhodnotilo 60 tisíc žádostí o ‚ošetřovné‘ OSVČ, z toho se muselo pouze 1 500 zamítnout a 20 tisíc vrátit k doplnění. (...) 35 tisíc žádostí bylo schváleno, z toho už 30 tisíc proplaceno v celkové částce cca 200 milionů korun,“ vypočítala náměstkyně ministra průmyslu a obchodu pro hospodářskou politiku a podnikání Silvana Jirotková. Havlíček potom v sobotu deníku Echo24 počty nově zpřesnil s tím, že ministerstvo zatím kladně vyřídilo 50 tisíc žádostí, vrátilo jen 15 tisíc, ale 3 tisíce hned zamítlo.
Za obrovské číslo vrácených nebo odmítnutých žádostí může dle kritiky především byrokracie, která kvůli drobnostem znemožňuje živnostníkům dotaci získat, třebaže na ní mají právo. Rodiče si především stěžují na to, že musejí odesílat i potvrzení o uzavření školy, byť jsou už téměř dva měsíce zavřené po celé republice. Ministr Havlíček redakci řekl, že mezi další formální nedostatky patří nepodepsaná žádost, špatně číslo účtu, identifikace OSVČ nebo právě nedodané potvrzení o uzavření školy nebo jiné instituce.
Že by byla pomoc ze strany státu pomalá, odmítá. „Pokud je žádost v pořádku, jde to rychle,“ uvedl dříve Havlíček. Nechystá ani žádné změny. „Formulář už nelze udělat jednodušeji. Je to jeden papír, ale bez podpisu nebo čísla účtu nemůžeme nic poslat. Potvrzení o zavřené školce taky potřebujeme, některé byly otevřené, navíc je to jediná identifikace, že dítě školu/školku/dětskou skupinu /ústav navštěvuje,“ řekl Havlíček pro Echo24.
Ostatní státy zavřely oči
Podle hlavní ekonomky Raiffeisenbank Heleny Horské by měla vláda postupovat zcela jinak. „V této situaci má přednost rychlost. Mnoho států zavřelo oči a poskytuje pomoc bez jakékoliv extra vlastní administrativy. Příkladem je Dánsko nebo Švýcarsko, které opravdu poskytuje pomoc každému, kdo ji potřebuje, a neptá se, co a jak,“ řekla redakci.
Stát ale do této situace dostal sebe i živnostníky sám, míní. „Velmi smutné je, že úřady jsou zahlceny všemi těmito formuláři, které ale vymyslely ony samy. To, že vyžadujeme od lidí různé důkazy včetně potvrzení o zavření škol, to je jen další zbytečný papír, který komplikuje celou administrativu,“ uvedla. „Čtyřicet procent domácností má nyní rezervy na měsíc. To jasně ukazuje, nakolik je situace vážná. V této chvíli si je potřeba uvědomit, že rychlost má přednost před kontrolu,“ dodala.
Na ošetřovné mají nárok OSVČ, které se kvůli zavřeným školám starají o děti do 13 let. Požádat o ni mohou i rodiče starších školáků s postižením či lidé, kteří se po zastavení provozu sociálních služeb starají o starší či handicapované členy rodiny. Dotace se proplácely v první vlně za období od 12. března do konce měsíce. OSVČ tak získaly stejnou podporu, která náleží za běžných okolností jen zaměstnancům. O peníze za duben bude možné žádat od pondělí 11:00. Vláda od dubna schválila zvýšení částky z 424 na 500 korun za den. Zaměstnancům bylo ošetřovné zvýšeno také od dubna ze 60 na 80 procent základu příjmu. Podpora se plánuje nejdéle do konce června.