Média by se měla více zajímat o vraždy Křesťanů v Nigérii

Politická aréna

Média by se měla více zajímat o vraždy Křesťanů v Nigérii
Katedrála v nigerijském Lagosu Foto:

Ilustrační foto: Shutterstock

Politická aréna

Tomáš Zdechovský

Šokující údaje nedávno uvedla Křesťanská asociace v Nigérii ve své tiskové zprávě. Podle ní bylo v této zemi od začátku letošního roku zavražděno na šest tisíc křesťanů, převážně žen a dětí. Za posledních sedm let se oběťmi náboženského násilí staly desítky tisíc lidí. Vrahy jsou převážně fanatičtí muslimové z kmene Fulani a radikálního uskupení Boko Haram. Útoky na křesťany lze označit jako genocidní. Bohužel trvají už více let a Kristovi vyznavači jsou zabíjeni i v kostelích. Při jednom takovém masakru bylo třiceti účastníkům bohoslužeb dokonce podříznuto hrdlo. Asi 2,6 milionů osob bylo do současné doby nuceno opustit své domovy. Nigerijští křesťanští představitelé viní z násilí rovněž zdejší federální vládu, která podle nich proti těmto vraždám a pronásledování téměř nic nedělá.

Nigérie se zhruba 150 miliony obyvatel a stovkami etnických skupin je nejlidnatější zemí v Africe. Už tato skutečnost bývá příčinou nebezpečně napjatých situací. Země je sice zhruba stejnoměrně rozdělena mezi muslimy na severu a křesťany na jihu, kteří tvoří mírnou většinu, nicméně všude jsou poměrně četné křesťanské a muslimské menšiny. Ve středu země pak žijí vyznavači obou náboženství smíšeně. A právě na tomto území se nejčastěji dějí pogromy na křesťany.

Příčinou zla je především již zmíněné radikální islamistické hnutí Boko Haram, jehož cílem je totální likvidace západní civilizace a jejího vzdělávacího systému. Je pravdou, že kromě křesťanů, kteří jsou hlavním cílem jejich útoků, tito náboženští fanatici vraždí rovněž umírněné muslimy. Mnoho muslimských dětí nechodí do škol a jediné co se učí, je recitovat zpaměti Korán. Jinak často neumí ani číst a psát. Neznají proto žádné dovednosti, které by jim mohly pomoci v praktickém životě. Takových jsou tam miliony. Toulají se po celé zemi a živí se žebrotou. Je logické, že tyto děti se pak stávají snadnou kořistí radikálních islamistů, kteří je verbují do svých milicí. To ony pak útočí na vládní budovy, vypalují školy a zabíjejí lidi.

Radikální islamisté drží v zajetí také tisíce žen a dívek, část z nich byla unesena, ale některé jim i přivedly přímo jejich rodiče. Ženy s dětmi jsou využívány při sebevražedných útocích, podle dostupných informací se ale nezabíjejí dobrovolně. Násilníci jim vyhrožují, že pokud bombu na sobě neodpálí, zavraždí je i jejich příbuzné, a protože jsou často svědkyněmi dalších vražd a násilí, vědí, že nejde o žádné plané výhružky.

Extrémisté z Boko Haram jsou pohromou hlavně pro severovýchod Nigérie a rovněž příhraniční oblasti sousedních států. Jejich cíl je stejný jako u fanatiků z Islámského státu. Chtějí v této oblasti zřídit náboženský stát na základě nejpřísnější verze islámského práva šaría.

Smutný je také fakt, že cílená likvidace křesťanů v tomto africkém státě se děje téměř za nezájmu médií. Když jsou vražděni křesťané v Nigérii, svět mlčí. Když zahynou běženci při nebezpečné cestě z Afriky do Evropy na moři, jsou toho plné noviny. Znamená to snad, že životy křesťanů mají menší hodnotu?