Je na Marsu život? Vědci mohou mít důkaz už za dva měsíce

Proč je na Marsu metan?

Je na Marsu život? Vědci mohou mít důkaz už za dva měsíceNOVÉ
Mars Foto:

FOTO: shutterstock.com

1
Panorama
Sdílet:

Že je v atmosféře Marsu metan, ví vědci již několik let. Nyní si však slibují, že zjistí, zda za tvorbou tohoto plynu stojí geologické procesy, nebo živé organismy. Minulý týden se pustila na oběžné dráze Marsu do práce sonda, která má napomoci vysvětlit původ metanu na planetě. První výsledky lze očekávat už za dva měsíce. Informaci přinesl web The Guardian.

Na Zemi tvoří metan především mikroorganismy, ale může být tvořen i podzemními geologickými procesy. Sonda ExoMarsTrace Gas Orbiter, která se pohybuje kolem Marsu už více než rok, byla vyrobena za účelem nalezení zdrojů metanu na planetě. Teprve v minulém týdnu se dostala do ideální pozice a započal samotný výzkum. Ten by měl trvat více než rok, ovšem první výsledky naznačující odpověď by vědci měli vědět během dvou, tří měsíců.

„Pokud najdeme stopy metanu smíchané s komplexnějšími organickými molekulami, bude to jasný signál, že má metan na Marsu biologický původ a tudíž je produkován – nebo kdysi byl produkován – živými organismy,“ řekl pro The Guardian Mark McCaughrean z Evropské vesmírné agentury. „Ovšem pokud zjistíme, že je smíchán s plyny, jako je například oxid siřičitý, bude to znamenat, že je geologického původu,“ vysvětluje Mark McCaughrean.

Přítomnost metanu na Marsu potvrdilo několik předchozích misí. Už v roce 2004 evropská sonda Mars Express Orbiter detekovala metan v atmosféře planety, v roce 2014 pak sonda Curiosity pohybující se po planetě zjistila přítomnost plynu na povrchu. Dlouhodobá přítomnost metanu v atmosféře je přitom důležitým prvkem. Plyn se totiž působením sluneční radiace rychle rozpadá, jeho stálá přítomnost proto naznačuje, že je znovu doplňován z nějakého zdroje na planetě.

Sonda ExoMars Trace Gas Orbiter byla vypuštěna do vesmíru z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu v květnu 2016. Společná mise Evropské vesmírné agentury a Ruska dosáhla Marsu o sedm měsíců později.


Čtěte dále: Z Floridy odstartovala Muskova raketa Falcon 9, bude sledovat exoplanety

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články